Venemaa viimane tsaar Nikolai II perekonnaga. Foto: Wikipedia

Objektiivi kolumnisti Ronald Tõnissoni uue raamatu "Mõrvatud keisririigi varemetel" Hooandjas raamatu välja andmiseks korraldatud kampaania lõppes edukalt ja mahukas raamat ilmub suve lõpus.

Tõnissoni uuele raamatule andis hoogu 129 inimest ja kui autor arvestas raha küsides 3300 eurose kuluga, siis kampaania käigus toetati projekti 4076 euroga.

Teoses käsiteldakse Vene keisririigi viimase sajandi inimesi ja sündmuseid. Valitsejad astuvad lugejate ette surelike inimestena ja rahvamassidest, keda juhivad ning ärgitavad riigivaenlasted, saavad valitsejad.

Tõnnissoni sõnul arenes idee selle raamatu kirjutamiseks välja kavast ilmutada täiendatud kujul raamatuna 2004. aastal kaitstud magistritöö „Saksa – Nõukogude salajane sõjaline koostöö Weimari Vabariigi ajal".  

Raamatut ette valmistades luges autor läbi ohjeldamatult artikleid ja memuaare Venemaa kahe viimase keisri elust, saatusest ja iseloomust. Lisaks tuli tal läbi töötada hulgaliselt Venemaa ajalugu puudutavaid materjale. 

"Seda ainest kogunes terve sarja raamatute jaoks ja praeguse seisuga on planeeritud „Mõrvatud keisririigi varemetel" esimeseks osaks. Järgmise sarja osana kirjutan ma hetkel raamatut Venemaa 1917.–1924. aastatest, ehk sündmustest, mis jäävad Lenini viimaste eluaastate sisse. Siis on kavas käsitelda Stalini perioodi ja selle inimesi. Sari on kavas lõpetada 2. Maailmasõja järgse perioodiga," rääkis Tõnisson Objektiivile. 

Esialgsete kavatsuste kohaselt peaks sarjas ilmuma vähemalt seitse raamatut. 

„Mõrvatud keisririigi varemetel", mille materjalist on Objektiivis ilmunud ka neli artiklit, on eelkõige jutustus ajastust toonaste inimeste elukogemuse läbi. Raamatust leiab põnevaid elulugusid, sündmuseid ja ekskursse. Sõna saavad Tõnissoni sõnul nii monarhistid kui keisririigi kukutajad, väepealikud, ministrid, kirjanikud ja „lihtsurelikud". 

Roland Tõnissoni raamatu "Mõrvatud keisririigi varemetel" videotutvustus.

Raamatu keele toimetamise töö on tehtud ja vajalike ülelugemiste-vaatamiste järel alustatakse küljendamisega.

Roland Tõnisson on Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku preester.

Eespool viidatud raamatu katkendeid saab lugeda Objektiivist:

Roland Tõnisson: mõrvatud Vene keisririigi varemetel. Nikolai II ja tema ajastu

Roland Tõnisson: mõrvatud Vene keisririigi varemetel. „Verise tsaari pidu laipadel"

Roland Tõnisson: mõrvatud Vene keisririigi varemetel. Revolutsioon kui importkaup

Roland Tõnisson: mõrvatud keisririigi varemetel. Liberaalse ajakirjanduse anatoomia

Toimetas Karol Kallas