Pachamama kuju 7. oktoobril 2019 püha Peetruse basiilikas, taustal paavst Franciscus. Foto: Reuters/Scanpix

Seekordses raadiosaates vestlevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi hiljuti Vatikanis toimunud piiskoppide sinodist, peatudes katoliku kirikus valitseva kriisi teemal ning rõhutades vajadust rääkida tõsistest probleemidest ausalt ja avatult, et seeläbi probleemide ületamisele kaasa aidata.

Saates peatuti ennekõike maailma meedias palju kajastust leidnud skandaalil, mis seondub Pachamama ebajumalakujude kummardamisega Vatikani aias ning Amazonase sinodi ajal nende kujude asetamist Vatikani kõrval asuva Santa Maria in Transpontina kiriku altaritele.

"Olukord, kus Vatikanis kummardatakse paavsti osalusega üritustel avalikult ebajumalaid, on mitte lihtsalt arusaamatu, vaid ka tõsiselt skandaalne ja riivab valusalt paljude inimeste usulisi tundeid," märkis Vooglaid. "Seda enam, et niisugune asi on otseselt vastuolus esimese käsuga, mille kohaselt ei tohi kristlastel olla teisi jumalaid tõelise ja ainsa Jumala kõrval."

Samuti võeti teemaks laiemad probleemid katoliku kirikus, mida sinodi ajal puhkenud skandaalid peegeldavad.

Vooglaid ja Järvi rõhutasid, et pole õige kõnealuste probleemide suhtes silmi kinni pigistada, vaid vastupidi – need, kes armastavad kirikut ja tahavad aidata kaasa tervenemisele kiriku sees, peavad tõele silma vaatama ja ütlema ausalt, et katoliku usu ja traditsiooniga vastuolus olevad suundumused kirikus ei ole vastuvõetavad.

"Paavst Franciscuse ajal on epideemiliselt kirikus levinud segadus. Seda tunnistavad ilmselt kõik," märkis Järvi, kelle sõnul on katoliiklastel üha suurem vastutus viia end ise kiriku õpetusega kurssi ja seista selle usutõe eest.

"Meie oleme enda sees ära murdnud selle teiba, mis takistab neis asjus tõde selgelt välja ütlemast," lisas omalt poolt Vooglaid, tuues esile, et katoliiklastel ei ole mingit kohustust nõustuda kõigega, mida paavst ütleb või teeb.

Head kaasamõtlemist!