Eduard Odinets. Foto: riigikogu fotoarhiiv, Erik Peinar

Riigikogu liikme Eduard Odinetsi (SDE) sõnul on koalitsioonil juba sel sügisel kavas vastu võtta seadus, millega keelustatakse ja hakatakse karistama vaenu õhutamist muu hulgas homoseksuaalide suhtes. Homoseksuaalide "kiusamise" ja "vaenu õhutamise" näitena tõi Odinets Eesti Kirikute Nõukogu ja katoliku kiriku seisukohad.

"Abieluvõrdsuse esimesel lugemisel nimetasin just mina seda hetke ajalooliseks ning mina nimetasin seda eelnõu armastuse ja õnne eelnõuks. See on tõepoolest ajalooline hetk. See on hetk, mil me saame lõplikult lahti nõukogude väärtus- ja kultuuriruumist. See on hetk, mil me saame öelda, et Eesti inimesed on nüüdsest oluliselt vabamad, kui nad olid veel eile," ütles Odinets teisipäeval riigikogus, kus arutati parajasti perekonnaseaduse muutmist.

"Kuid ma ei ole uhke selle diskussioon üle, mis on lahti rullunud nii selle eelnõu ümber kui ka tegelikult juba palju varem ja mille eestvedajad on samuti siin saalis. Nende pärast ma uhkust ei tunne, sest nii palju haiget, nii palju valu on tehtud nii paljudele, nii palju viha on välja valatud, nii palju kiusu on lahti lastud. See kõik ei tee au meie ühiskonnale, meie riigile, meie poliitikutele," jätkas ta.

"Tsiteerin: taunime loodava õigusliku regulatsiooni kaudu ühiskonnas leviva homoseksuaalsuse heakskiitmist ja propageerimist. Nii ütleb oma kirjalikus arvamuses Eesti Kirikute Nõukogu. Situatsioonides, kus homoseksuaalseid liite seaduslikult tunnustatakse või kus neile antud abielule kuuluv seaduslik staatus ja õigused, ollakse kohustatud sellele selgelt ja jõuliselt vastu astuma – tsiteeritakse õiguskomisjoni istungil katoliku kiriku õpetusameti dokumenti. Te olete kõik saatana advokaadid, nii nimetab koalitsioonisaadikuid opositsioonierakonna liige õiguskomisjonis ja täna siin saalis."

"Need näited on ainult mõned – ainult mõned – siit riigikogust. Kuid kui palju on neid veel ja veel väljaspool seda hoonet. Veelgi räigemaid ja vihaseid, mis õhutavadki vaenu ja vägivalda ühe konkreetse ühiskonnagrupi suhtes," rääkis Odinets.

Tema sõnul said seda vägivalda tunda näiteks geikristlased, "kes kogunesid rahumeelsele palvusele Tallinna kesklinnas ja said noarünnaku ohvriks".

"Kuid abi saame pakkuda kõik meie ühiselt, head kolleegid, kui menetleme ja loodetavasti võtame juba sel sügisel vastu seaduse, mis otseselt keelab ja karistab avalikku vaenu õhutavat vihavalamist," lisas Odinets.

Eduard Odinets juhib riigikogus LGBT+ kogukonna toetusrühma, mille aseesimees on Hendrik Johannes Terras ja kuhu kuuluvad Jevgeni Ossinovski, Reili Rand ning Liisa-Ly Pakosta.

Toimetas Martin Vaher