Rahandusminister Martin Helme. Foto: Scanpix

Õhtuleht tegi katse süüdistada rahandusminister Martin Helmet (EKRE) oma maamaja rajamises "seadusi jõhkralt rikkudes" ja "kõiki seadusi eirates", ent uuriva ajakirjanikuna auhinnatud Risto Berendson ei suutnud registrist üles leida imelihtsalt leitavat ehitusluba, mille minister kiiresti sotsiaalmeediasse postitas.

"USKUMATU LUGU! Kas Martin Helme ehitas kodu seadusi jõhkralt rikkudes?" hüüab Õhtulehes lugejale vastu mahlakat skandaali tõotav pealkiri.

"Rahandusminister Martin Helmele terendab probleem. … Tema Pärnumaa suvemaja võib olla kerkinud nimelt kõiki seadusi eirates," kirjutades "uuriv ajakirjanik" Risto Berendson pühapäeva õhtul kl 22.23 avaldatud loos.

"Mõned olulised küsimused vajavad kiiremas korras vastuseid. Hea töö, Risto!" tunnustas artikli autorit Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov.

Kuid juba veidi aja pärast lükkas Martin Helme Õhtulehe artiklis esitatud kahtlused tagasi, postitades sotsiaalmeedias pildi Varbla vallavalitsuse väljastatud ehitusloast.

"Tundub, et meie "sõna on vaba" libauudiste manufaktuuril on valitsuses olevate konservatiivide suhtes eriti suur himu rünnata eraelu. Kuu aja eest tõmmati ribadeks Marti Kuusik, rünnates tema pere. Nüüd tullakse minu kodu kallale. Sopaleht tiražeerib võidukat pealkirja, mis teatab, et ma ehitasin kodu "seadusi jõhkralt rikkudes"," kirjutas Martin Helme nördinult oma Facebooki-kontodel.

"Tasulise artikli sisu on see, et mul ei olevat ehitusluba ja ka mitte kasutusluba. Vald ei leidvat ühtegi paberit selle kohta. See on seesama vald, kes tunnistab, et neil on umbes 1700 maja üldse registrist puudu. Ja see on ka vald, mida ei eksisteerinud siis, kui ma oma maamaja ehitama hakkasin," lisas ta.

Martin Helme viitas samuti sellele, et tema kodu kohal lennutati ilma luba küsimata drooni. Poliitiku sõnul väljendas ta seetõttu totaalset pahameelt ka Õhtulehe ajakirjanikule, öeldes, "et nad käivad inimeste privaatsust droonidega rikkumas," kuid "sellega oli ajakirjanik aga ise väga rahul."

"Ühtlasi ütlesin, et ajab tühja tuult taga, mul on ehitusluba loomulikult olemas. Ega ma nii loll ka ei ole, et arvaks, et kui see mul olemata on, siis ei tule sellest õhtakas sopalugu. Ta ei uskunud mind, ütles, et vald ei leia. Noh, Eesti üks väiksemaid valdasid liideti üheks suureks lahmakaks, eks otsigu paremini. Mina leidsin kohe üles, panen siia sopaloopijate häbistamiseks kõigile imetleda ka. Kui keegi tahab muidugi tuhandeid eurosid trahvi teha kõigile inimestele, kes elavad ilma kehtiva kasutusloata majades Eestis, siis on vist leitud lahendus riigieelarve miinuse katteks!" võttis Helme teema kokku.

Martin Helme abikaasa Eeva Helme kommenteeris esmaspäeval sotsiaalmeedias:

"Ma olen nüüd terve hommikupooliku sellega tegelenud. Rääkisin ka vallavanemaga. Ehitusspetsialist, kes artiklis väidab, et ehitusluba pole, tõmmati nii haneks, et ajakirjanik teeskles telefoni otsas kinnistu ostjat. Tahtvat osta Rukkilille kinnistut ja uurib, et kas dokumendid jne on korras. Spetsialist lõi nime "Rukkilille" otsingusse, vastet ei leidnud. Meie taotlesime ehitusloa aga Laane kinnistule ja alles selle saades tegime oma kinnistu. Nimeks Rukkilille. Vanast Varbla valla dokumendiregistrist on aga imelihtne vastav dokument üles leida. Ehitusluba on aga ehitusluba ja ei sõltu kinnistu nimest. Aga vaat millised võtted! Ostab asja, mida pole müüki pandudki."

Kuigi Martin Helme postitas juba samal õhtul, mil artikkel veebis avaldati, ehitusloa olemasolu tõendava dokumendi, refereeris portaal Delfi järgmisel hommikul Õhtulehe artiklit, kirjutades: "Pikemalt ei soovinud Helme enam Õhtulehele väga teemat kommenteerida, isegi siis, kui väljaanne avastab asja edasi uurides, et minister võis ehitusloa kohta vassida." Alles hiljem lisati artiklile info Martin Helme postituse kohta.

Postimees, mille uuriva toimetuse juhina Õhtulehe ajakirjanik Risto Berendson varemalt töötas, märgib uudist vahendades, et minister lükkab ajalehe süüdistused sotsiaalmeedia postituses "osaliselt" ümber ja ei pea patuks kasutusloata majas elamist.

Ajakirjanik Risto Berendson lahkus Postimehe uuriva toimetuse juhi kohalt 2018. aasta septembris ja hakkas 1. jaanuarist 2019 juhtima Õhtulehe uurivat toimetust. Postimehes töötas ta 11 aasta jooksul reporteri, uudistetoimetuse juhi ja uuriva toimetuse juhina.

Uudise koostas Veiko Vihuri