Jill ja Joe Biden ning Kamala Harris valimiskampaania üritusel Virginia osariigis, 23.01.2024 Foto: Scanpix

James O'Keefe avaldas 31. jaanuaril järjekordse paljastuse, milles Valge Maja kõrge ametnik kirjeldab demokraatide seas levivat tõdemust, et Joe Biden on vaimselt nüristunud ja Kamala Harris saamatu.

James O'Keefe'il õnnestus vestelda Valge Maja täitevameti (executive office) juhtiva välisasjade ametniku ja küberpoliitika analüütiku Charlie Kraigeriga ja seda filmida. Kraiger tunnistab, et "nad [Demokraatliku partei juhid] ei saa seda avalikult välja öelda", aga soovitakse Harris asendada kellegi teisega ja tunnistatakse, et Joe Biden käib vaimselt alla. 

"President muutub silmnähtavalt aeglasemaks," rääkis Kraiger O'Keefe'ile. "Ma räägin vaid seda, mida ma olen kuulnud … Nad on kõige [Harrise ja Bideni soorituse] pärast väga mures. … Minu arust soovivad nad nii Bidenist kui Harrisest lahti saada."

Valge Maja ametnik jätkas: "Uuema ajaloo jooksul pole mitte keegi öelnud midagi sellist, et "me ei esita istuvat presidenti teiseks ametiajaks presidendikandidaadiks"". 

"Ma olin ühel kohtumisel Michelle Obamaga … Keegi küsis temalt: "Kas te kavatsete kunagi kandideerida presidendiks?" Ta vastas "ei". Ta ütles midagi sellist, et ma olen näinud kõike seda mustust, millest mu abikaasa pidi läbi käima ja selline asi mind ei huvita," selgitas Kraiger.

Tema sõnul jooksevad Harrise kontori mustad töötajad kõik laiali. Neid lahkub massiliselt. "Harrisest saab asepresidendi kandidaat. Toimus arutelu teemal, et tema võiks asendada kellegi teisega, kuid kahjuks seda ei otsustatud. Ta pole populaarne, kuid teiselt poolt pole võimalik vallandada esimest musta prouat pagana asepresidendi ametist. Millise sõnumi see saadaks afroameerika valijatele? Inimesed küsiksid "mida põrgut?" Sest ta on naine ja ta on mitmerassiline [musta isa ja indialasest ema tütar]."

Kraiger ei rääkinud tõtt, kui ütles, et "keegi pole istuvat presidenti teiseks ametiajaks kandidaadiks esitamata jätnud". Näiteks otsustas Lyndon Johnson Vietnami sõja ja korruptsiooniskandaalide tõttu teiseks ametiajaks mitte kandideerida.

Toimetas Karol Kallas