Jordan B. Peterson. Foto: flickr/Gage Skidmore

Kanada kliiniline psühholoog ja tunnustatud kultuurikriitik Jordan B. Peterson jagas sotsiaalmeedias teadet selle kohta, et Ontario Psühholoogide Kolleegium nõuab temalt litsentsi peatamise ähvardusel enda allutamist kohustuslikule sotsiaalmeedia kommunikatsiooni ümberõppele, mida viivad läbi kolleegiumi eksperdid. Muuhulgas heidetakse Petersonile ette Kanada peaministri Justin Trudeau ja tema poliitiliste liitlaste kritiseerimist.

Petersoni sõnul süüdistatakse teda lisaks Trudeau kritiseerimise "kuriteole" ka Kanada opositsioonipoliitiku ja Kanada Konservatiivse Erakonna juhi Pierre Poilievere Twitteri postituste jagamises.

Peterson selgitab täiendavalt, et teda on süüdistatud inimeste kahjustamises, kuigi ükski nendest kaebustest ei pärinenud tema praegustelt või endistelt klientidelt ega isegi mitte isikutelt, kes oleksid tema klientidega tuttavad.

Tema sõnul peab ta läbima kas nende poolt nõutud ümberõppe, mille käigus dokumenteeritakse tema "progressi", või ilmuma tribunali ette, kusjuures peatatakse ka tema õigus töötada litsentseeritud kliinilise psühholoogina.

Petersoni sõnul esitas enam kui nelja aasta vältel umbes tosin inimest üle kogu maailma kaebusi tema avalike avalduste kohta Twitteris ja Joe Rogani saates. Seejuures rõhutab ta võrdluseks, et tal on sotsiaalmeedias 15 miljonit järgijat. Kaebustes olevat väidetud, et ta on inimesi (mitte aga kaebuse esitajaid) oma vaadetega "kahjustanud".

Petersoni postitust jagas ka Twitteri multimiljardärist omanik Elon Musk. Peterson vastas Muskile, et olukord Kanadas on hullem kui arvatakse. Tema sõnul hirmutatakse reguleeritud valdkondades tegutsevaid professionaale nende kolleegiumite poolt vaikima, mis tähendab, et nad ei saa enam öelda seda, mida nad tõeseks peavad. "Ning kes vajab [tõe rääkimist] oma advokaatidelt, arstidelt või psühholoogidelt?" küsib Peterson irooniliselt.

Musk vastas sellele, et see on äärmiselt murettekitav ning talle tundub nagu üritataks ellu viia George Orwelli düstoopilises novellis "1984" kirjeldatut.

Ontario Psühholoogide Kolleegium määratleb end Ontario psühholoogide ning nende partnerite tööd korraldava organina. Kolleegium ei ole ülikool ega muu haridusasutus, vaid selle volituseks olevat kaitsta inimeste huvisid psühholoogia praktiseerimise järelvalve ja reguleerimise läbi. Läbi avalikkuse ja psühholoogide osaluse peaks kolleegium tagama, et inimesed saavad kompetentseid ja eetilisi professionaalseid psühholoogialaseid teenuseid kvalifitseeritud osutajatelt.