Õpetajad kogunesid täna Toompeale, et nõuda endale väärilist palka, 22. jaanuaril, Tallinnas. Foto: Varro Vooglaid

Täna sai alguse õpetajate tähtajatu streik ning ühtlasi korraldas täna hommikul kell 10 Eesti Haridustöötajate Liit koostöös Tallinna ja Harjumaa haridustöötajate ametiühinguga Toompeal riigikogu ees meeleavalduse. Ametlikus streigiteates nõutakse töötüli lahendamiseks palgatõusu, kuid võimalik on ka alternatiiv soodsama kollektiivlepingu näol.

Täna algas üleriigiline streik, kus õpetajad, koolitöötajad, lasteaedade ja kutsekoolide töötajad nõuavad alampalga tõusu ja paremaid töötingimusi. Esmaspäeva hommikuse info kohaselt streigib 330 kooli, 9471 õpetajat ja koos toetajatega ulatub streikijate arv üle 18 000 inimese, vahendab Postimees.

Täpsemalt soovivad õpetajad, et üldhariduskoolide õpetajate töötasu alammäär tõuseks 1950 euroni kuus. Ühtlasi on Eesti Haridustöötajate Liit (EHL) kehtestanud miinimumnõudena streigi lõpetamiseks, et käesoleval aastal tõuseb õpetajate alampalk 1835 euroni. Selleks tuleks aga riigieelarvest leida juurde 10,8 miljonit eurot.

Samas ütles aga EHL-i juht Reemo Voltri, et õpetajad on valmis alternatiivina leppima ka olukorraga, kus nende palk sel aastal rohkem ei tõusegi, kuid seda tingimusel, et õpetajatega sõlmitakse kohe kollektiivleping aastateks 2025–2027.

Toompeal avaldas õpetajatele toetust ka riigikogu liige Varro Vooglaid (EKRE fraktsioon), kes kirjutas sotsiaalmeedias, et "muidugi toetame õpetajate streiki": "Mida julgemalt ja aktiivsemalt kodanikud oma õiguste eest seisavad, seda parem."

Foto: Varro Vooglaid

Vooglaid leiab, et paraku pole Kaja Kallase valitsuse probleem kaugeltki mitte ainult rumaluses, olgugi et ka sel on kindlasti suur osa. "Põhiprobleemiks on pigem valelikkus ja ülbus, mis kombineerituna rumalusega viib väga eemaletõukavate tagajärgedeni," kirjutab ta.

Lisaks juhib Vooglaid tähelepanu sellele, et koalitsioonist on ka terve rida sotside ja Eesti 200 saadikuid lossist välja tulnud, et justkui õpetajatele toetust avaldada. "Samas on nad ise selle supi kokku keetnud, mille vastu õpetajad protestivad. Nägude tegemise ja pooside võtmise asemel tuleks neil kand maha panna ja öelda valitsuses Reformierakonnale, et nii edasi ei minda," leiab ta.

Keskerakondlasest riigikogu aseesimees Jüri Ratas leiab samuti sotsiaalmeedias, et praegune olukord, kus valitsus ei suuda õpetajate palkade tõstmiseks 10 miljonit eurot leida, on häbiväärne. Seetõttu loodab ta, et see streik aitab lahenduse leidmisele kaasa ning rõhutab, et vajaliku lisaraha leidmine on poliitikute ja valitsuse kohustus.

Lisame siia ka valiku Varro Vooglaiu poolt jäädvustatud fotosid meeleavalduselt:

Toimetas Martin Vaher