Mitmed riigikogu opositsiooni ridadesse kuuluvad saadikud leiavad jätkuvalt, et kooseluseadus on destruktiivne ja tuleb tühistada. Kuigi 16. veebruaril lükkas riigikogu napi häälteenamusega kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu menetlusest välja, on kavas see uuesti esitada.

Keskerakonna aseesimehe Jaanus Karilaiu sõnul on häbiväärne, et osade Keskerakonna ja EKRE saadikute esitatud eelnõu menetlusest välja hääletati, vahendab Tallinna TV uudistesaade.

“See on väärtuste ja väärikuse küsimus. Me ei saa lubada ühiskonna nii väikesel osal dikteerida meile seadusi,” ütles Karilaid kooseluseadust silmas pidades ja lisas, et on palju tähtsamaid küsimusi, mis puudutavad näiteks majandust, töökohti, palku, väljerännet ja negatiivset iivet: “Ma ei näe sellist kirge nende probleemide lahendamisel.”

Küsimusele, kas kooseluseadus on ühiskonnale destruktiivne, vastas Vabaerakonna liige Jüri Adams: “Jah, on. Põhjus on see, et kooseluseaduse inimesed tulid välja ja ütlesid: Vaadake, modernne Eesti peab olema niisugune ja niisugune ja niisugune. Ja kõik need inimesed, kellele see tundub võõras või kes arvavad, et nii ei peaks olema – et teie ei ole modernsed, teie olete ajast maha jäänud, te olete rumalad, te olete mingid obskurandid. Minu arvates omaenda rahvaga üks poliitiline rühm ei tohi niimoodi rääkida. Tüli külvamine on see asi, millega ükski professionaalne poliitik ega organisatsioon ei tohiks tegeleda. See on tegelikult kuritegu terve rahva vastu, ja eriti meie julgeolekuolukorras.”

EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme hinnangul on küsimus Eesti tulevikus:

“Seda seadust on vaja selle jaoks, et hävitada traditsioonilist peremudelit ja viia ellu sotsialistide unistust täiesti võrdsest ühiskonnast, kus ei ole mingisuguseid hierarhiad ega traditsioone, vaid kus kõik elavad nii, nagu nad tahavad. Taolised ühiskonnad tegelikult kukuvad kokku. Traditsioonilise perekonna lagunemisega on käinud täpselt sama sammu ja käsikäes iibe langus. Iibe langus on Euroopas igal pool probleem, Eestis ka väga tõsine probleem. Kui me jätkame perekonna lagundamist, mitte ei alusta selle tugevdamist, siis Eestis tulevikku ei ole. Kooseluseaduse ümber käiv tants tegelikult on küsimus sellest, kas Eestil on tulevikku või ei ole.”

Koalitsioonierakonna IRL liikme Viktoria Ladõnskaja arvates ei ole kooseluseaduse küsimuses õiget ega valet vastust, vaid on lihtsalt see, mille poolt või vastu ollakse, millega ei saa nõustuda. “Minu jaoks on see klaar, et ma ei saa samasoolisi suhteid normiks tunnistada. See on minu maailmavaateline positsioon,” ütles Ladõnskaja.