Ungari peaminister Viktor Orbán. Foto: Scanpix

Ungari peaminister Victor Orbán lubas Roomas peetud kõnes Itaaliale igakülgset abi tolle piiride kaitsmisel ja immigrantide repatrieerimisel ning seadis eeskujuks Ungari riigimudeli.

“Me oleme Ungaris viimaste aastate jooksul välja arendanud uue riigi ja poliitika teooria ning üles ehitanud kristlik-demokraatliku riigi,” rääkis Ungari peaminister Victor Orban Itaalia paremkonservatiivse partei Fratelli d’Italia Rooma konverentsil peetud kõnes, vahendab About Hungary.

Orbani sõnul on kristlik-demokraatliku riigi ja poliitikamudeli edukuse tõestuseks kolmed järjestikku võidetud valimised, mis on Orabni taga seisvatele jõududele andnud ⅔ suuruse enamuse.

Viidatud mudel seisab peaministri sõnul kolmel sambal: perekond, rahvus ja kristlikud vabadused. “Ungaris ja siin Itaalias, kus inimeste mõtteviis on meiega sarnane, oleme me Euroopa poliitilise eliidi seas vähemus, kuid inimestest pooldab meid enamus,” rääkis Orban oma kõnes.

Migratsiooniküsimustes lubas Ungari peaminister aidata Itaaliat nii kuidas vähegi on võimalik. “Me võime aidata kaitsta teie piire juhul kui te ise kunagi seda tegema hakkate. Ja kui teil peaks kunagi tekkima soov viia immigrandid tagasi sinna, kust nad tulid, siis selleski me võime teid aidata,” kõneles Ungari riigijuht.

“Kuid on ka valdkondi, milles me ei saa teid aidata,” kuulutas Orban vastuseks Itaalia peaministri Giuseppe Conte samal konverentsil kõlanud kurtmisele, et Visegrádi riigid ei aita Itaaliat selle migratsioonipoliitikas. “Me ei saa võtta Ungarisse vastu immigrante mitte kuskilt, see on võimatu,” teatas peaminister.

“Mitmed Lääne-Euroopa riigijuhid väidavad, et kui kristliku enamuse sekka lubatakse sellest erinevaid rahvamasse, siis sünnib sellest uus, kõrgema kvaliteediga ühiskond. Ida-Euroopal on siiski teine arvamus. Meie arust integratsiooni ei ole ega tule. Me ei hakka elama koos, vaid eksisteerime ainult üksteise kõrval,” kuulutas Orban.

Toimetas Karol Kallas