Juba mitu aastat kristliku abielueetika selgitamise tõttu kriminaalmenetluse all olev Soome parlamendi liige ja endine siseminister Päivi Räsänen hoiatab eestlasi "vihakõne" kriminaliseerimise eest, öeldes isiklikele kogemustele tuginedes, et see seab sõna- ja usuvabaduse tõsisesse ohtu.

Räsäneni sõnul ei oleks ta kunagi uskunud, et tema kirjutised on vastuolus selle "vihakõnet" keelava seadusega, mis Soomes on kehtima pandud.

"Meil on nimelt seadusega keelatud vähemuste suhtes vaenu õhutamine ja mind süüdistatakse selle seaduse alusel "vihakõnes", olgugi et ma ei ole rääkinud midagi muud kui seda, mida piibel õpetab abielu ja seksuaalsusega seonduvalt," ütles varem ka kristlike demokraatide partei juhiks olnud kogenud poliitik.

"Olen väljendanud lihtsalt klassikalist kristlikku abieluõpetust ja kui meil kehtima pandud seaduste kohaselt arvatakse see "vihakõneks", siis oleme jõudnud väga ohtlikku olukorda," selgitas ta.

Lõpetuseks edastas Räsänen eestlastele tõsise hoiatuse, et sõna- ja usuvabaduse seisukohast on nn vihakõne kriminaliseerimise näol tegu väga ohtliku ideoloogilise projektiga.

Viie lapse emast Räsänenile esitati pärast rohkem kui aasta väldanud eeluurimist ja selle käigus aset leidnud mitmeid ülekuulamisi kuriteosüüdistus 2021. aasta aprilli lõpus.

2022. aasta märtsis mõistis esimese astme kohus ta õigeks, ent prokuratuur otsustas kohtuotsuse vaidlustada ja mentlust jätkata. Kohtuistung teise astme kohtus toimub alles 2023. aasta augustis.

"Ma olen enda poolt valmis kaitsma sõna- ja usuvabadust kõikides vajalikes kohtuastmetes, vajadusel ka Euroopa inimõiguste kohtus," sõnas Räsänen kommentaariks prokuratuuri soovile kriminaalmenetlust jätkata.

2021. aasta maikuus korraldas SAPTK Toompeal Soome saatkonna ees Päivi Räsänenile toetuse avaldamiseks piketi.

Toimetas Varro Vooglaid

Sain juuri viestin suurlähettiläältämme Virossa, että lähetystön edessä Tallinnassa on käynnissä mielenosoitus…

Posted by Päivi Räsänen on Thursday, May 13, 2021