Munitsipaaltöötajad 1. detsembril Kremlis Tsaar-suurtüki juures lund rookimas. Foto: Scanpix

Vastuseks Briti valimiskomisjoni päringule on Facebook avaldanud, et väidetav Kremli “trollifarm” kulutas Brexiti-referendumiga seonduvatele reklaamidele 0,97 USA dollarit.

Saareriigi eurofiilide väitel kallutasid rahvahääletuse Euroopa Liidust lahkumise kasuks “tõenäoliselt” Venemaal tegutsevad “häkkerid”.

“Me toetame kõigiti [valimis]komisjoni pingutusi reguleerida ja jõustada Ühendkuningriigis poliitiliste kampaaniate rahastamise reegleid ning me võtame komisjoni soovi väga tõsiselt,” kirjutas Facebook.

Olles seetõttu teostanud vastava uuringu, leidis Facebook, et väidetava Vene “trollifarmi” ehk “Internet Research Agency (IRA) lehed või kontoprofiilid kulutasid [Brexiti referendumi] ajaperioodil väikese rahasumma (0,97 dollarit) reklaamidele, mis edastati Ühendkuningriigi publikule.”

Ning “nimetatud summa tulemusel tekkisid kolm reklaami (mis olid suunatud ka USA publikule ning puudutasid immigratsiooni, mitte Euroopa Liidu referendumit), milliseid vaadati Ühendkuningriigis 2016. aasta mais nelja päeva jooksul ligikaudu 200 korral.”

IRA on väidetavalt Vene valitsuse huvides tegutsev üksus ülesandega levitada ebasoodsaid uudiseid ja “meeme”, mida “Brexitist ja Trumpist” pahviks löödud Suurbritannia ja Ameerika Ühendriikide liberaalid süüdistavad kaotustes vastavalt Euroopa Liidust lahkumise rahvahääletusel ja USA presidendivalimistel.