USA California osariigis asuv Lost Hillsi naftaväli. Foto: Scanpix

Maailma üks suurimaid naftatootjaid Chevron kasutab ära USA California osariigi rohelise energia toetusprogramme, et vähendada nafta tootmiskulusid.

Alates käesoleva aasta aprillist töötab Chevroni California osariigis asuv Lost Hillsi naftaväli, millest pumbatakse välja 7981 barrelit päevas, 80 protsendi ulatuses päikeseenergial. 29-megavatist päikesefarmi haldab investeerimisfondi Goldman Sachs Renewable Power Llc omanduses olev  Solar Star Lost Hills Llc. Chevron saab osariigilt päikeseenergia kasutamise eest aastas nelja miljoni dollari eest madala süsihappegaasi sisaldusega kütusestandardi krediiti (low-carbon fuel standard credits), vahendab Bloomberg.

“Elekter on Lost Hillsi naftavälja üks suuremaid tegevuskulusid ja päikeseenergia kasutamine aitab olulisel määral neid vähendada ning tagada naftavälja ette nähtud eluiga,” kirjeldas ajakirjanikele olukorda Chevroni kõneisik Veronica Flores-Paniagua.

Chevroni juhid loodavad, et Lost Hillsi naftavälja päikeseenergiaga käitamise mudelit õnnestub korrata ka mujal.

Lost Hillsi projekt, mis on Chevroni suurim päikeseenergial töötav naftaväli, on asetanud California kümne aasta vanuse madala süsihappegaasisisaldusega kütusestandardi programmi kummalisse võtmesse. CO2 kaubanduse kava, mille eesmärgiks on 2030. aastaks heitmekoguste vähendamine 20% võrra, on seni peamiselt kasutatud bensiini ja diiselkütuse asendamiseks etanooli ja biodiisliga. Kuid nüüd on hakanud nimetatud roheprogrammi ära kasutama ka naftaettevõtted, ning hulga inimeste arvates pole see eesmärgipärane ja takistab üleminekut biokütustele.

Kui California on võtnud eesmärgiks olla kliimavõitluses esirinnas, siis viimase kümne aasta jooksul pole see osariigil eriti hästi välja tulnud. California on Ameerika Ühendriikide osariikidest üks suurimaid naftatootjaid. Fossiilkütused on jätkuvalt osariigi energiakasutuses esikohal ja suurem osa naftast imporditakse nii kaugetest riikidest kui Saudi-Araabia ja Iraak.

Lisaks Chevronile kasutavad California madala süsihappegaasi sisaldusega kütusestandardi krediidiprogrammi ära veel naftatootjad E&B Natural Resources Management Corporation ja Rotterdam Ventures Inc.

Toimetas Karol Kallas