Enrique Tarrio (pildil vasakul). Foto: Scanpix

USA parempoolse rühmituse Proud Boys (Uhked Poisid) liider Enrique Tarrio on minevikus tegutsenud föderaalsel ja kohalikul tasandil politsei informaatorina, paljastab Reuters. Kas hiljuti Washingtonis arreteeritud Tarrio koostöö võimudega on lõppenud, pole teada.

Uudisteagentuur sai enda käsutusse 2014. aastast pärinevad föderaalkohtu dokumendid, millest selgub, et Tarrio hakkas informaatorina tegutsema pärast seda, kui ta 2012. aastal arreteeriti. Mees aitas võimudel vangi mõista üle tosina inimese, kes tegelesid narkootikumide, illegaalsete hasartmängude ja inimkaubandusega. 2018. aastal sai ta Proud Boysi juhiks.

Tarrio ise asus Reutersile antud intervjuus fakte maha salgama. "Ma ei tea sellest, ma ei mäleta seda," rääkis mees. Samas tunnistas ta Reutersile, et andis mullu enne erinevaid Proud Boysi meeleavaldusi kohalikele politseijaoskondadele plaanidest teada. Hiljem, kui võimud organisatsiooni tõsiselt ette võtsid, olevat ta säärase koostöö katkestanud.

36-aastane Tarrio arreteeriti Washingtonis kaks päeva enne rahvamassi Kapitooliumihoonesse tungimist. Teda süüdistati automaadisalvede omamises ning Black Lives Matter liikumise sümboolika põletamises. Kohus käskis tal Washingtonist lahkuda kuni juunisse määratud järgmise kohtuistungini.

Tarrio ise seetõttu Kapitooliumi sündmustes ei osalenud, küll aga on vähemalt viis Proud Boysi liiget hoonesse tungimise eest süüdistuse saanud. FBI on väitnud, et Tarrio arreteerimise taga oli just soov sääraseid arenguid ära hoida.

Toimetas Jaanus Vogelberg