Pilt: Piqsels

Üks maailma suurimaid makseplatvorme PayPal uuendas hiljuti teenuse kasutustingimusi, milles teatati, et kui keegi kasutab makseteenust "väärteabe" levitamiseks, saab teda karistada kuni 2500 dollarilise trahviga. Selle üle otsustamise ainuõiguse, mida määratleda "väärteabeks", jättis PayPal endale.

Viidatud PayPali teenuse kasutuseeskirjade muutmine põhjustas sotsiaal- ja muidu meedias massiivse pahameeletormi, mis ehmatas ilmselt makseteenuse pakkuja ära ja see teatas, et selline reegel avaldati "kogemata" ning "sellist keelekasutust ei olnud kunagi kavas meie poliitikates kasutada", vahendab Fox Business

PayPali kõneisik väitis ajakirjanikele: "Hiljuti saadeti ekslikult välja lubatud kasutuspoliitika teatis (AUP notice), mis sisaldas valeteavet. PayPal ei trahvi inimesi valeteabe eest ja sellist keelt ei olnud meie poliitikatesse kavas kunagi sisestada. … Meie meeskond tegeleb kasutuspoliitika lehekülgede parandamisega. Me vabandame segaduse pärast, mida see [trahviotsus] tekitas."

PayPali sõnavabaduse trahvi puudutava uuenduse avastas laupäeval 8. oktoobril konservatiivne väljaanne Daily Wire.

Esmaspäeva 10. oktoobri seisuga osutavad PayPali kasutusreeglid jätkuvalt, et kui keegi "levitab väära, ebatäpset või eksitavat teavet", näeb Paypal karistusena ette, et "te võtate teadmiseks ja nõustute, et käesoleval hetkel on minimaalne mõistlik karistus hinnanguliselt 2500 dollarit lubatud kasutuspoliitika eksimuse kohta, mis katab PayPali tegelikud kahjud…".

Algsetes muudetud reeglites sätestati "keelatud tegevuste" hulgas "kindlale [vale]kriteeriumile vastavate sõnumite, sisu ja materjalide postitamine või avaldamine" ja "väärteabe levitamine" ning teatati, et iga üksiku eksimuse eest võib PayPal leppetrahvina kasutaja kontolt otse endale võtta 2500 dollarit. Mis täpselt kasutamistingimuste rikkumine – näiteks "väärteabe" levitamine – endast kujutab, selle üle otsustamise ainuõiguse jättis/jätab PayPal endale.

Uued kasutusreeglid pidid hakkama kehtima 3. novembrist.

PayPali endine president David Marcus kommenteeris ettevõtte sõnavabaduse vaenulikku kasutajapoliitikat:

"Minu jaoks on raske kritiseerida ettevõtet, mida ma armastasin ja mille jaoks ma andsin endast nii palju. Kuid @PayPali uus AUP on kõige selle vastu, millesse ma usun. Eraettevõte võib nüüd otsustada, et võtab sult raha ära, kui te ütlete midagi, millega nad nõus ei ole. Hullumeelsus."

Elon Musk, kes on PayPali kaasasutaja, vastas Marcusele: "Nõus."

PayPal on varem paistnud silma korduvate konservatiivsete kasutajate platvormilt eemaldamisega

Sotsiaalvõrgustikes levib üldiselt arvamus, et PayPal niivõrd ei kahetse oma sõnavabaduse vastalisust, kuivõrd seda ehmatas kasutajate kõikehõlmav pahameel. Samuti osutatakse, et see oli "test", mis juhtub siis kui riigid võtavad kasutusele keskpankade digitaalvaluuta (Central Banks Digital Currency; CBDC).

Parema ilmavaatega kasutajate seas on märgata suhteliselt massilist PayPali teenusest loobumist, kes annavad teada, et ettevõte ei lase inimestel oma raha kohe mujale kanda ega oma andmeid kustutada.

Toimetas Karol Kallas