Riigikogu liige Peeter Ernits selgitas Objektiivile antud intervjuus oma veendumust, et laste ostmine-müümine ei saa olla vastuvõetav, ei homoseksuaalide ega kellegi teise poolt. Tema sõnul tuleb parlamendis algatada eelnõu, et välistada välismaalt nn surrogaatemaduse teel laste soetamine.

Keskerakonnast EKREsse astunud Ernits põhjendas oma palju tähelepanu pälvinud kommentaari sotsiaalmeedias sellega, et luges Eesti Päevalehe laupäevalisast, kuidas kaks homoseksuaali on valinud kataloogist välja punapäise naisterahva, ostnud munaraku, üürinud naise emaka üheksaks kuuks ja maksnud selle eest naisele aasta palga. Seepeale küsis Ernits oma arvukatelt Facebooki-sõpradelt, mida nad sellest arvavad, ja lisas, et ei saa sellega nõustuda – karistusseadustiku § 132 kohaselt on ebaseaduslik asendusemadus ning § 173 kohaselt lapse müümine-ostmine karistatav.

Sôbrad, kas teie peate normaalseks, kui kaks homoseksuaali ostavad endale lapse (üürivad kalli raha eest vôôra naise…

Posted by Peeter Ernits on Laupäev, 6. Oktoober 2018

.

Intervjueerija Varro Vooglaid juhtis tähelepanu tõsiasjale, et üksnes küsimuse püstitamise ja seisukoha väljendamise eest on Ernitsale pandud kaela silt "homofoob". Ernits märkis, et sai ühe Postimehes varem avaldatud artikli eest ka telefonitsi ähvardusi.

"Ma ei ole kunagi olnud homoseksuaalide suhtes vaenulik," ütles Ernits ja lisas:

"Mind on hämmastanud see, kuidas ühe teema väga mõistev ja viisakas puudutamine vallandab sellise tormi ja sellise möllu. See tekitab mõtteid, et kui asi natuke edasi võib minna, mida see võib tähendada. Ühel hetkel hakatakse ühiskonnas loomulikke asju kriminaliseerima. Seesama paljuräägitud vihakõne mõiste – misasi on vihakõne? Kas tõesti minu küsimus ja ütlemine, et minu meelest see ei ole õige, on vihakõne? Ühel hetkel tullakse ja pannakse mul käed raudu isegi nii leebete ütlemiste või küsimiste järgi. See ei saa olla normaalne. Parlamendiliikmena ma ei saa seda lubada, pean selgelt ütlema. Igal juhul see nädalavahetuse kogemus sunnib mind mõtlema, mis toimub Eesti ühiskonnas ja kas see on normaalne."

Ernitsa sõnul oleme me kõike seda silmas pidades üsna rinderiik ning rindejoon jookseb teisel pool Läänemerd Rootsist läbi. "Sellises ühiskonnas ma küll ei tahaks elada ja ma kavatsen selle vastu võidelda, aga argumentidega," toonitas Ernits.

Vooglaid tõdes, et asendusemadus on keelatud, kuid sellest keelust üritatakse mööda minna. Vooglaid küsis Ernitsalt, kas oleks mõistlik tõstatada parlamendis küsimus, kas oleks võimalik seadusauk ära lappida, sest inimkaubandus peaks olema vastuvõetamatu ning riik ei tohiks sallida, et 21. sajandil ostetakse ja müüakse lapsi nagu igasugust muud kaupa, mida saab välismaalt endale tellida.

Ernits nõustus, et see oleks arukas ja sellega võiks välja tulla. Surrogaatemadus on lubatud  vaid üksikutes riikides – mõnedes USA osariikides, Indias, Venemaal, Ukrainas ja veel mõned riigis.

"See ei ole normaalne," rõhutas Ernits kaubanduslikust surrogaatemadusest rääkides, lisades, et kui laps on kaup, siis tuleb ka selle pealt maksta käibemaksu ja muid makse.

Asjakohase seaduseelnõu algatamisel loodab Ernits näha, millised on teiste parlamendiliikmete ning ka ametkondade ja kodanikuühenduste seisukohad.

Eesti esihomopaar teatas USA-st kaksikute tellimisest, kriitikud taunivad inimkaubandust