Peeter Ernits tõrjutakse tema sõnul Tallinna TV kõige populaarsema saate "Otse kümnesse" juhi kohalt. Foto: Scanpix

Septembris Keskerakonnast välja astunud ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) liitunud Peeter Ernits andis Facebooki vahendusel teada, et tema endise partei juhtkonna juhistel püütakse teda Tallinna TV populaarseima saate “Otse kümnesse” juhi kohalt lahti kangutada. 

“Neil päevil sain teada, et Keskerakonna juhtkond on andnud korralduse minu eemaldamiseks Tallinna TV populaarseima saate “Otse kümnesse” juhi kohalt,” kirjutab Ernits, juhtides tähelepanu, et toimuval on nõukogude ajast tuttav käekiri.

“Vene ajal nimetati seda telefoniõiguseks, kui kõrge seltsimees helistas asutuse juhile ja andis korralduse millele polnud võimalik vastu vaielda. Telefoniõiguse mõte on selles, et kirjalikku jälge maha ei jää. Nii ka praegu. Ajad on küll muutunud, kuid nagu näeme, kunagised kombed elavad edasi,” selgitab ta.

Ernitsa sõnul pole see talle iseenesest üllatav, et Keskerakonnast lahkumise järgselt püütakse teda eemaldada ka Tallinna TV-st, sest tema poolt erinevate nimetuste all nüüdseks juba kaheksa aastat juhitud saade on muutnud Eesti poliitilist reaalsust, aidates EKRE riigikokku ja toetades partei kujunemist üheks populaarsemaks erakonnaks.

Riputan siinkohal üles minu pöördumise teksti.Head sõbrad,Neil päevil sain teada, et Keskerakonna juhtkond on andnud…

Posted by Peeter Ernits on Pühapäev, 16. detsember 2018

.
“Mul on hea meel teatada, et tervelt viis Vaba Mõtte Klubi asutajaliiget ja pidevat osalist, juhivad kevadistel valimistel EKRE valimisnimekirju. Just seepärast andis majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simson Tallinna TV juhtidele käsu minu eemaldamiseks saatejuhi kohalt, sest sellised asjad tuleb „meie„ kanalis lõpetada. Tema ja Yana Toomi nõudmisel võtab saate juhtimise üle nende soosik, minu asendaja Jakko Väli,” paljastab Ernits avalikkuse eest varjatud protsesse.

Ühtlasi juhib Ernits tähelepanu tõsiasjale, et Savisaare ajal, kui ta enam kui viis aastat “Vaba Mõtte Klubi” juhtis, ei sekkunud keegi mitte ühtegi korda saatesse – ei saadete eelselt ega ka nende järgselt.

“Tsensuur algas Savisaare kukutamise järel,” rõhutab ta ja selgitab toimunut lähemalt:

“Esimene katse mind saatejuhi kohalt kõrvaldada toimus 12. detsembril 2016, vaevalt kümmekond päeva pärast Jüri Ratase valitsuse ametisseasumist. Toona andis Kadri Simsoni käsu Tallinna TV juhtidele edasi toonane peasekretär Jaak Aab, kes isiklikult televisiooni saabus. Pärast seda kui asi avalikuks tuli vandus Aab, et midagi sellist pole olnud. Paraku kinnitasid usaldusväärsed allikad, et just nii see oli. Nii saab olema ka praegu.

Kuid see oli alles algus.

Teine katse toimus 12. Septembril, kaks päeva pärast seda, kui ma Keskerakonnast lahkusin. Esimest korda kirjutati mulle ette keda võib ja keda ei või saatesse kutsuda. Saatekülaliste nimed tuli kooskõlastamiseks varakult juhatuse liikmetele saata.
Vähe sellest, mulle teatati, et hooaja keskel tuleb hakata ka kanali kõige populaarsema saate formaati muutma.

Loomulikult ma ei olnud kõige sellega nõus, kuid teatud külaliste ilmumine, keda vaatajad saates näha ei soovi, on selle nõudmisega seotud.

Neil päevil, pärast Toompea rändeleppe vastast miitingut, tuli kolmas ja lõplik käsk.
Hoolimata varem kokku lepitud graafikust teatati, et ka aasta viimast, kokkuvõtlikku saadet järgmisel teisipäeval mina ei juhi. See on esimene kord kogu saate pika ajaloo jooksul.”

Ernits nendib murelikult, et viimase kaheksa aasta jooksul tema saates elanud vaba mõtte vaim on kustumas.

“Peaministripartei üritab vaba ajakirjandust suukorvistada. Me oleme teel vaikivasse ajastusse,” ütleb ta, ent lisab, et mis ei tapa teeb tugevamaks. “Me kohtume kindlasti veel. Eesti on teelahkmel. Rõõmsat advendiaega ja saabuvaid pühasid.”

Tallinna TV juhatuse liige, keskerakondlane Taavi Pukk eitab ootuspäraselt Ernitsa väiteid ja soovitab tal Kadri Simsonilt, Jüri Rataselt ja Yana Toomilt vabandust paluda.

“Seejärel võiks Ernits püüda olla positiivsem ning mõista, et maailm pole vaid mustvalge, kus on tema arvamus ning vale arvamus. Ja lõpetuseks võiks ta ikka Tallinna Televisiooni vaadata, meil on pühade ajal palju häid Eesti filme kavas,” kirjutab ta tuntava pilkega.

Enne Objektiivi toimetusele teadaolevalt Keskerakonna poolt selgelt suunatud konkursiga Tallinna TV juhatuse liikmeks “valimist” 2017. aasta novembris töötas Pukk Keskerakonna pressiesindaja ja Tallinna kesklinna vanemana.

Tuleva aasta märtsikuu alguses toimuvatel riigikogu valimistel kandideerib Ernits EKRE liikmena Tartu- ja Jõgevamaal ilmselt erakonna esinumbrina.

Toimetas Varro Vooglaid