"Toksiline" mees liha grillimas ja planeeti hävitamas. Foto: bigstockphoto.com

Loomakaitseorganisatsioon PETA pakkus välja seksistreigi kehtestamise liha söövatele "toksilistele" meestele, et sundida neid taimetoitlasteks hakkama ja seeläbi planeeti päästa. Lihasööjad peavad aga ideed hullumeelsuseks.

"Me kõik tunneme neid – äärelinna mehi, kellel õllepudelid käes, vehkimas tangidega, kui nad praevad vorste oma kallitel gaasigrillidel. Need grillmeistrid usuvad, et nad suudavad tõestada oma mehelikkust endile ja oma kaasinimestele liha tarbimise läbi, kahjustades seejuures mitte ainult loomi, vaid ka planeeti," kirjeldatakse "toksilisi" lihasööjaid mehi PETA kodulehel.

PETA sõnul räägib teadus enda eest: viidates ajakirjas PLOS ONE avaldatud uurimusele väidavad nad, et mehed panustavad oluliselt rohkem kliimakatastroofi tekkesse kui naised, eelkõige oma liha tarbimise läbi. Väidetavalt on lihasööjatest meeste toitumisharjumuste tagajärjeks 41% enam kasvuhoonegaase.

"Seetõttu teeb PETA ettepaneku kehtestada seksistreik liha söövate meeste suhtes, et veenda neid taimetoitlasteks hakkama," kõlab loomakaitsjate üleskutse.

"Mehed peavad võtma vastutuse oma tegude eest. Nüüd, mil uuringud on näidanud, et nende mõju kliimale on nii ebaproportsionaalselt suur, peaksid nad astuma samme, et seda viga parandada. Ning kõige kergem, tervislikum, lihtsam viis selleks on hakata taimetoitlaseks," pakuvad nad välja.

Loomakaitsjad rõhutavad, et kõigil isadel, kes endiselt grillivad liha, kuid tahavad, et nende lastel oleks tervislik tulevik elamiskõlbulikul planeedil, on nüüd aeg kätte jõudnud elustiili muutmiseks.

Peta sõnul nõuab võitlus sellise "toksilise maskuliinsusega" ka keeldu laste saamisele, kuna iga sündimata laps säästaks 58,6 tonni süsihappegaasi aastas, vahendab The Telegraph.

"Me kõik tunneme neid, äärelinna isasid õllepudelite ja grillimistangidega, kes praevad 70 sendiseid vorste oma 700-eurosel grillil," kordas organisatsiooni jutupunkte Daniel Cox, kes kuulub PETA Saksamaa harusse. Ta süüdistas selliseid isasid oma mehelikkuse tõestamises suurtes kogustes liha tarbimise läbi.

Lisaks kutsuvad PETA loomakaitsjad üles ka 41-protsendilise lihamaksu kehtestamisele, et võidelda põllumajandusest tingitud kliimasoojenemisega.

"Nüüd on olemas teaduslik tõestus, et toksiline maskuliinsus kahjustab kliimat," lisas Cox, mistõttu "oleks selles kontekstis eesmärgipärane kehtestada seksi või soo jätkamise keeld kõigile liha söövatele meestele".

Konservatiivsed poliitikud peavad aga liha söövatele meestele seksistreigi kehtestamise plaani tähelepanu lunimiseks ja täielikuks mõttetuseks. Konservatiivse poliitiku Florian Hahni arvates "tuleks lihasööjate seksikeelu asemel kehtestada hoopis mõtlemiskeeld rahvast lõhestavatele ideoloogidele".

Saksa tabloidväljaanne Bild nimetab loomakaitsjate ettepanekut aga hullumeelseks ning kirjutab, et "radikaalsete loomaõiguste aktivistide külma loogika kohaselt ei vääriks soo jätkamist keegi, kes tellib staadionil bratwurst'i, kellele meeldib suvel steiki grillida või kes ei suuda šnitslist loobuda".

Vorstimüüja Jessica Stahl ütles väljaandele, et ta on selle ettepaneku tõttu sõnatu ja täiesti šokeeritud: "Minu tööks on praevorsti müümine ning minu juurde tuleb rohkem naisi kui mehi." Tema sõnul oleks see tema jaoks suur probleem, kui tema abikaasale ei oleks seksuaalsuhted lubatud.

Toimetas Martin Vaher