Politsei patrull New South Walesi ja Queenslandi piiril Austraalias, 29. augustil 2021. Foto: Scanpix

Melbourne'is elav teadlane Peter Gregory kirjeldab portaalis Spiked oma kodumaa Austraalia absurdseid Covidi reegleid. Ära on keelatud inimestega rääkimine, poodlemine ja päikeseloojangute vaatamine.

Austraalia tegi mõned nädalad tagasi rahvusvahelisele avalikkusele rõõmu kui minu koduosariigi Victoria peaminister Daniel Andrews teatas kodanikele, et mask tuleb jätta ette ka siis – nagu meil siinmail on kombeks öelda – kui inimesed "õlledega semutsevad" (getting on the beers).

Jah, Austraalia on pälvinud on oma türanliku Covidile reageerimisega rahvusvahelises meedias rohkelt tähelepanu. Meeleavaldajaid on pommitatud kummikuulidega, tapetud on varjupaikades olevaid koeri ja teismelisi on saadetud rannast ära ajama pommirühm. Kuid, nagu Andrews meile näitab, muutub selline türannia tihti absurdseks.

Peale "hoia mask ees kui sa tarbid alkoholi" leiab meie kandist veel hulgaliselt sarnaselt totraid jante. Järgnevalt on kirjeldatud mõnda koroonaautoritaarsuse farssi maakera kuklapoolelt.

Kujutage ette imeilusat jalgpallihullu Lõuna-Austraalia osariiki. Selle rahvatervise juhtivametnik, professor Nicola Spurrier, hoiatas juunis, enne olulist jalgpallimatši, vutisõpru: "Kui te olete Adelaide'i Ovaalis ja pall lendab teie poole, siis ma soovitan teile selle eest kõrvale põigata ja seda palli mitte puutuda." 

Peale seda kui kogu riik oli sellise väljaütlemise peale naerust kõveras, siis hea professor ei andnud alla ja järgmisel päeval keeras vinte juurde: "Kui te puutute mõnda objekti – ja antud juhul on tegemist objektiga, mida on jalgpalliväljakul puutunud ma ei tea kui palju higiseid mehi – siis desinfitseerige pärast seda oma käsi. See on soovitus, mis minu hinnangul kehtib samuti nii enne kui pärast Covidit."

Tänaseks me oleme säherduste Lõuna-Austraaliast kostuvate avaldustega ära harjunud. See on koht, kus 1,7 miljonit inimest sunniti elama täieliku sulgemise tingimustes ja keelatud oli isegi õues sportimine. Nii karmid reeglid kehtestati selle pärast, kuna võimud võtsid pähe, et üks tegelane oli, väidetavalt pitsakarbist külge saanud eriti nakkusliku Covidi viirusetüve. Hiljem siiski selgus, et ta töötas koos inimesega, kes oli haige ja ta nakatus tavalisel viisil.

Vaatame nüüd päikeselist Queenslandi. Jaanuaris kehtestasid võimud seal kohustuse kanda autot juhtides maski ja seda isegi siis kui masinas ollakse üksi. Osariigi terviseminister Yvette D'Ath põhjendas otsust: "Me tahame, et reeglid oleksid kõigile üheselt arusaadavad. … Seega kui sa paned enda selja taga kodu välisukse kinni – ja siin ei ole mingeid küsitavusi, ega erandeid – siis selliseid reegleid on palju hõlpsam järgida." Selline seisukoht näitab, kui madal on tervisevõimude arvamus inimeste intelligentsi kohta. Kui nad ei usalda queenslandlasi selles, millal mask ette panna, siis kuidas nad üldse lubavad osariigi inimesed autot juhtima?

Austraalia kõige rahvarohkem osariik Uus-Lõuna-Wales pole selliste absurdsuste suhtes samuti immuunne. Juulis esitas rahvatervise eest vastutav juhtivametnik Dr Kerry Chant lõpplahenduse, kuidas Covid kontrolli alla saada: "Kui sa kohtud oma naabriga kuskil ostukeskuses, Colesis, Aldis või mõnes muus kaubamajas, ära hakka temaga rääkima." 

Peale selle, et Chant tundis muret, et keegi ei peaks alustama piinlikku vestlust mõne inimesega, keda ta pole näinud kooliajast saadik, keelas ta ära ka poodides niisama ringivaatamise. "Kui sa lähed poodi, mõtle esmalt läbi, mida sul päriselt vaja läheb, koosta nimekiri ja seejärel leia need asjad kiiresti üles ja püüa ruttu poest välja saada. Täna pole aeg poodides ringivaatamiseks."

Siis lõpuks tuleb minu koduosariik Victoria, kus peaminister Andrews haaras eelmine kuu taas härjal sarvist. "Eile õhtul tabati Rye'i rannas grupp inimesi, kes arvasid, et nüüd on kõige parem aeg vaadata päikeseloojangut. Ma olen kindel, et tegemist oli ilusa päikeseloojanguga. Kuid selline käitumine ei ole [Covidi] reeglite kirjatähe vaimus."

Kuidas õues päikeseloojangu vaatamine võib kedagi Covidiga nakatada, on arusaamatu. Kuid mitte miski ei tohiks tekitada inimestes imestust kui kokku saavad Austraalia valitsus ja Covid. Tundub, et riik, mis andis maailmale Krokodill Dundee, Errol Flynni ja metslase taskuräti (bushman's hanky ja ärge seda guugeldage), arvab täna, et higised mehed, õlle joomine või üksi ilma maskita autoga sõitmine on kõik tohutud riskid. 

Meile meeldiks kui ühel päeval tuleksid siia tagasi külalised mere tagant. Võib-olla me läheksime kõik koos pubisse, et teha üks "vertikaalne tarbimine" (vertical consumption; meie valitsus nimetab nii tegevust kui võetakse püsti seistes üks jook). Kuid selleks, et sedasi saaks juhtuda, peame me esmalt ennast vabastama farsilaadsest türanniast, milles me täna elame.

Tõlkis Karol Kallas