Foto: Bigstockphoto

Energiahinnad on Poolas ületanud kriitilise piiri, mistõttu üha rohkemad ettevõtted võitlevad praegu oma elu eest, vahendab Poola energeetika portaal wnp.pl.

Veebisait märgib, et Euroopa Liidu eesmärk vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid tähendab talumatut koormat eeskätt ettevõtetele, mis on tegevad reaaltootmises. 

Turuosalistel on üha raskem konkureerida, kusjuures ettevõtted, kes sõltuvad söest, on koormatud üha karmimate saastetasudega.

"Peab meeles pidama, et energiamahukas tööstus annab üle 20 protsendi Poola SKPst," tõdeb portaal oma artiklis. Üha karmistuvad saastekvoodid on toonud kaasa üha suurema nõudluse taastuvenergia järele, asetades Poola ettevõtetele kohustuse vähendada süsinikujalajälge ning jääda samas rahvusvahelistel turgudel konkurentsivõimeliseks. 

Henryk Kaliś, Poola Tööstusenergia ja Energiatarbijate Koja juhatuse esimees nendib, et ettevõtete jaoks ei ole võtmeteguriks mitte niivõrd energia hind ise, vaid see, kas vastav hinnatase võimaldab kasumlikku tootmist ja konkurentsi välismaiste (s.o Euroopa väliste) ettevõtetega.

Poola tööstusjuhtide hinnangul muutub rahvusvahelisele turule tootmine konkurentsivõimetuks juhul kui elektri hind ületab 60 eurot megavatttunni kohta. 

Euroopa liidu radikaalne kliimapoliitika mõjutab ettevõtteid tervel kontinendil ning on viinud tänaseks Euroopa tööstuse kolimiseni Aasiasse. Poola on aga eriti haavatavas olukorras, kuna gaasikütus moodustab 45 protsenti riigi energiasüsteemist nagu selgitab Polityka Insight'i energiaosakonna juht Robert Tomaszewski

See asetab Poola ebasoodsasse olukorda võrreldes nii Skandinaavia riikidega, mis kasutavad laialdaselt (keskkonnasaaste kvootideta) hüdroelektrijaamu, aga ka Hispaania ja Prantsusmaaga, mille tuuma- ning taastuvenergia toomise mahud võimaldavad paremini konkurentsivõimet säilitada.

Valdavalt tuumaenergiat kasutaval Prantsusmaal on elektrienergia hinnatase keskmiselt 47 eurot megavatt-tunni eest.

Augusti alguses oli väljaande Polityka Insight andmetel Poola keskmine elektri hulgimüügihind 90 eurot megavatt-tunni kohta, kusjuures kõrgemad elektrihinnad olid siis Euroopas vaid Iirimaal (98,68 eurot) ning Itaalias (95–98 eurot).