Poola põllumeeste ja nende toetajate meeleavaldus Varassavis 6.03.2024 Foto: Scanpix

Politsei otsustas rünnata Poola pealinnas Varssavis 6. märtsil toimunud põllumeeste ja nende toetajate meeleavaldust. 

Kulutulena levivad ülesvõtted näitavad, kuidas politsei pritsib oma riigi toidutootjaid pipra- ja pisargaasiga ning vemmeldab kumminuiadega, vahendab ReMix.

Osa meeleavaldusest toimus Poola liberaalse peaministri Donald Tuski kontori ees, kus väike osa meeleavaldajatest pani lõunapoolsete kolleegide eeskujul tule otsa autokummidele. 

Lisaks talupoegadele said nii gaasi kui nuiaga pihta teiste hulgas ajakirjanikud.

Ajakirjanikud küsivad, kes andis politseile käsu rünnata meeleavaldajaid?

Poolas juhtub väga harva seda, et korrakaitsejõud meeleavaldajaid sellisel viisil ründavad.

Meeleavaldajad nõuavad odavate ja ebakvaliteetsete Ukraina toiduainete impordi ning põllumajanduse rohepöörde lõpetamist.

Meeleavaldusel kanti kirstu kirjaga: "Talumees, elas 20 aastat, tapeti rohekokkuleppe poolt."

Loosungitelt leidis hüüdlauseid stiilis: "Ma tahan olla põllumees, mitte Brüsseli ori!"

Poola talumehed alustasid pealinnas seekordsete meeleavalduste korraldamisega veebruari lõpus. Käesoleval korral toetab neid riigi suurim ametiühing NSZZ Solidarnosz. Meeleavaldusega ühinesid veoautojuhid, kaevurid, metsatöölised ja jahimehed.  

Ülevaatliku rea toimunust leiab Poola konservatiivist eurosaadiku Dominik Tarczyński sotsiaalmeediast.

Ühel kõnekal videol näeb, kuidas politsei ühe meeleavaldaja vahistamisel rebib tema käest ära Poola lipu ning viskab selle maha. Politsei sõnul arreteeriti päeva jooksul kümneid inimesi. 

Ennustatakse, et tulevastel kuudel muutuvad Poola talupoegade meeleavaldused veelgi ulatuslikumaks. Kuna põllumeestel on ühiskonnas väga suur toetus, siis kasvab ka pahameel Tuski valitsuse vastu.

Peaminister kutsus põllumeeste esindajad 9. märtsil kohtumisele, kuid seni on üksikud valitsusepoolsed vastutulekud kõlanud pigem narrimisena ja ajanud talupojad veelgi kurjemaks.   

Kolmapäevast põllumeeste meeleavalduse ründamist politsei poolt kommenteeritakse sotsiaalmeedias näiteks: "Euroopa Liidu õigusriigi põhimõtted on Poolas tagasi."

Toimetas Karol Kallas