Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro. Foto: Remix

“Täna on Poolas käimas kultuurisõda, mille tulemusel otsustatakse, mis saab Poola identiteedist ja hingest,” vahendab Poola justiitsministri Zbigniew Ziobro ajalehele Rzeczpospolita antud intervjuud uudisteportaal Remix.

Ziobro sõnul pole käimasolev lahing küll kergete killast, kuid see on võidetav.

“See on võidetav ainult juhul, kui me ei maga tänaseid ohtusid maha ja ei kaota oma valvsust, nagu seda on teinud kristlikud ja konservatiivsed parteid Lääne-Euroopas. Me peame olema otsustavad ja tegutsema mitmes valdkonnas,” jätkas justiitsminister. 

Minister osutas väidetele, nagu Poola oleks kehtestanud “LGBT-vabad piirkonnad” ja selgitas, et selliseid piirkondi Poolas ei ole. Poolas on loodud ainult “LGBT-ideoloogia-vabad” piirkonnad. Ta rõhutas, et Poola võimud ei diskrimineeri LGBT rahvast ja tema oleks esimene, kes sellisele ahistamisele vastu astuks.

Kuid Ziobro sõnul on tõsiseks probleemiks seksuaalsete eelistuste agressiivne pealesurumine, vägivaldsed samasooliste abielu ja omasooiharate paaride lapsendamisõiguste nõudmised.

“LGBT inimestel on Poolas turvaline elada ja kõik nende tsiviilõigused on kaitstud.Nad võivad moodustada oma ühendusi ja organisatsioone, pidada oma klubisid ja välja anda oma ajakirjandusväljaandeid, korraldada paraade ja nii edasi,” lisas minister.

Justiitsminister mainis ka möödunud nädalal Varssavis aset leidnud LGBT pooldajate vägivaldset väljaastumist, mille käigus vahistati transseksuaalist aktivist “Margot”. Tema sõnul ei olnud tegemist rahumeelse väljaastumise ja oma meelsuse avaldamisega, vaid seal oli tegemist vägivallaga, mille üheks algatajaks oli nimetatud “Margot”.

Ziobro hoiatas inimesi ideoloogiliste narratiivide mõju eest ja tema sõnul on liberaalne kultuurirevolutsioon inimesed enda alla heitnud viisil, et nad kardavad isegi viidatud “Margotit”, kes ministri sõnul on tavaline huligaan, kutsuda naise asemel meheks. 

Seaduse ja Õiguse parteiga koos Poola valitsuses oleva Ühtse Poola juht võttis intervjuus sõna ka Istanbuli konventsiooni teemal. Tema sõnul võtab Poola oma allkirja konventsioonilt tagasi, kuna seal käsitletakse inimese sugu sotsiaalkultuurilise konstruktsioonina, mitte bioloogilise ettemääratusena.

Ministri sõnul on naiste õigused Poolas kaitstud paremini kui paljudes teistes Euroopa Liidu riikides.

Toimetas Karol Kallas