Jacek Komuda. Foto: Youtube'i ekraanitõmmis

Kakskümmend üks tuntud Poola kirjanikku avaldasid homoorganisatsioonide rünnaku alla sattunud fantaasiakirjaniku Jacek Komuda toetuseks avaliku kirja. Pöördumises mõisteti homolobi nõudmised tsensuuri kehtestamisena hukka.

Möödunud kuul põhjustas Jacek Komuda mõistukõneline lühijutt “Dalian, sind kisutakse tükkideks” Poola kirjandusringkondades suuremat sorti tormi, vahendab uudisteportaal Remix

Omasooiharate kogukond leidis, et omasooiharust satiirilises võtmes esitlev jutt on solvav.

Ajakirja “Nowa Fantastyka” toimetuse kolleegium parandas koheselt meelt ja vabandas homoorganisatsioonide ees, et Komuda jutt nende ajakirjas avaldati. Toimetajad leidsid lisaks, et tänases Poola poliitilises kliimas oli sellise jutu avaldamine viga.

Vaatamata aktivistide survele, pole Komuda nõus vabandama ja rõhutab, et Poola on vaba maa, kus kõigil on õigus sõnavabadusele.

Ulmekirjanik juhtis ka tähelepanu, et tema lugu on pastiššlik tänapäeva Poola olukorra kirjeldus ja kui keegi seda ühekülgselt tõlgendab, siis sellised inimesed kannatavad ideoloogilise manipulatsiooni käes.

Viiendal augustil üllitas hulk poola tuntud ja mõjukad kirjanikke, kes on samuti avaldanud oma lugusid “Nowa Fantastykas,” Komuda toetuseks avaliku, ajakirja käitumist hukka mõistva pöördumise.

Kirjanike avalik kiri on järgmine:

“Nowa Fantastyka” toimetuse kolleegium otsustas peale jõhkraid rünnakuid Jacek Komuda vastu, mis toimusid peale ühe tema loo ajakirjas avaldamist, kirjaniku oma kaasautorite seast välja arvata. Toimetajad mitte ainult ei mõistnud juttu, mille nad ise olid varem heaks kiitnud, avalikult hukka, vaid ka alandasid oma tegevust kritiseerides ennast ja lubasid edaspidi kuuletuda poliitilise korrektsuse reeglitele.

Me usume, et selline käitumine on kõigi ajakirja ja Poola fantaasiakirjanduse traditsioonide – mis on alati olnud mitmekülgsed ning otsinud tõde – vastu. Nõudmine, et väljaanded allutataks ühe võimaliku maailmavaate poolt kehtestatud reeglitele tähendab tsensuuri kehtestamist. Paljud meist mäletavad tsensuuriaega, mille tõttu meie – kirjanikud, tõlkijad, kirjastajad, toimetajad ja kirjanduse austajad – protesteerime sellise käitumise vastu kogu südamest.

Me peame sõna- ja kunstilise eneseväljenduse vabadust ülimaks ning neid kaitseb Poola põhiseadus. Me seisame vastu igasugusele poliitilisele sekkumisele loomingu sisusse. Kirjanikul on õigus oma veendumustele, sealhulgas õigus avaldada vastuolulisi ja satiirilisi teoseid. “Ühe õige sõnumi” nimel kirjanduse kammitsemine viib selle hääbumiseni. Kirjandusteoseid tohib loomulikult hinnata ja kritiseerida, kuid kellelgi ei ole õigust sulgeda kirjaniku suud. Lugejatena me soovime tundma õppida kunstnike ausaid nägemusi ja ei taha, et nende loomingut tsenseeriks poliitiline korrektsus või hirm.

Fantaasiakirjandus on alati olnud vabaduse kirjandus. See on mõnikord lugejate ette toonud kogutavad düstoopilised nägemused, mis juhtub siis kui on ära kaotatud pühad asjad. Vaatamata kõigele, me pole kunagi näinud sellist vihast rünnakut mõne kirjaniku vastu, nagu täna on tabanud Jacek Komudat – seda ei Poola kommunismi ega Kolmanda Poola Vabariigi ajal.

Meid teeb lisaks kurjaks jälestusväärne fakt, et ajakirja, mis esmalt loo avaldas, toimetuse kolleegium on ühinenud kirjaniku ründajatega.

Teiste seas on avalikule kirjale alla kirjutanud tuntud kirjanikud Jacek Piekara, Konrad Lewandowski, Andrzej Pilipiuk ja Rafał Ziemkiewicz.

Toimetas Karol Kallas