Jacek Komuda Foto: novynapis.eu

Poola suurimas fantaasia- ja ulmekirjanduse ajakirjas avaldatud mõistukõneline fantaasiajutt põhjustas progressiusuliste ning LGBT-kogukonna seas suuremat sorti vihapurske.

Poola fantaasiakirjanik Jacek Komuda avaldas riigi suurimas fantasia- ja ulmekirjanduse ajakirjas Nowa Fantastyka lühijutu "Dalian, sind raiutakse tükkideks!" (Dalian, będziesz ćwiartowany!). Kuna lugu on võimalik tõlgendada omasooiharuse vaenulikult, siis põhjustas see Poola LGBT kogukonnas suurema raevupurske, vahendab uudisteportaal Remix.

Tegemist on ulmejutuga, milles omasooihar peategelane Dalian soovib põgeneda Lendia nimeliselt koduplaneedilt ja asuda elama progressistlikumale Taurydyka nimelisele planeedile, kus ta saab heita paari oma samasoolise armsamaga.

Nowa Fantastyka toimetus on väidetava "süü" küll omaks võtnud ja üllitab patukahetsuseks ainult LGBT+ teemadele pühendatud numbri, kuid "Daliani" autor ei näe endal mingit süüd.

Komuda selgitas enda seisukohti Poola raadiole järgnevalt: "Poolaka ja Poola patrioodina pommitatakse mind kogu aeg negatiivsete arvamustega Poola suhtes. Poolat peetakse tagurlikuks ja kohutavaks riigiks, kus mahitatakse omasooiharate ning LGBT-inimeste vastast viha."

"Sellist asja ei tohi juhtuda, et kui pöörasele LGBT-liikumisele midagi ei meeldi, siis teatud raamatud satuvad tsensuuri alla. LGBT esindajad on valmis "homofoobi" sildi naelutama kõige külge," jätkas kirjanik.

Komuda sõnul ärgitas teda Daliani lühijuttu kirjutama tema riigi vastu suunatud rünnakud. Jutus püüdis ta humoorikalt kajastada mõlema poole eksimusi, kus ühel poolel on LGBT-kogukonna ennast ülemaks seadev upsakus ja valede levitamine ning teisel poolel vastaliste sihikindel karskus. Ta lisas, et tegemist on siiski fantaasiailmaga, millel pole Poolaga midagi pistmist.

"Nii nagu iga intelligentne ja mõistlik poolakas, oskan ma vahet teha, et meie seas elavad inimesed, kes armastavad teistmoodi – homoseksuaalid – ja siis on meil LGBT-liikumine, mis soovib selliseid inimesi oma poliitilise kasu nimel ära kasutada. Mul pole kavaski kedagi vihata või taga kiusata," selgitas kirjanik oma seisukohti.

Komuda rõhutas, et erinevalt Nowa Fantastykast ei kavatse ta kellegi ees vabandada, sest Poola on vaba maa, kus kehtib sõnavabadus.

Daliani allegoorilise jutuga kaasnenud omasooiharuse tülile keeras auru juurde, et see ilmus vastu Poola presidendivalimisi, mille keskmes olid traditsioonilise pere, LGBT-ideoloogia ja omasooiharuse teemad.  

Toimetas Karol Kallas