Beata Szydło, Poola tulevane peaminister

Poola kristlik-konservatiivne erakond Õigus ja Õiglus võitis eilsed parlamendivalimised 39-protsendilise toetusega, saades 460-kohalises alamkojas 242 kohta. Valitsusjuhi kohale ei asu siiski erakonna esimees ja endine peaminister Jarosław Kaczyński, vaid Beata Szydło.

Euroskeptilise hoiakuga partei Õigus ja Õiglus (Prawo i Sprawiedliwość ehk PiS) on lubanud muu hulgas otsustavalt vastu astuda migratsioonile ja Euroopa Liidu pagulaskvootidele.

Kaheksa aastat võimul olnud Kodanike Platvorm eesotsas praeguse peaministri Ewa Kopacziga kogus vaid 23 protsenti häältest ja pidi tunnistama kaotust. Seekord ei ületanud valimiskünnist ükski vasakpoolne partei. Seega on esimest korda 70 aasta jooksul Poolas parlament, kus vasakpoolseid ei ole.

Poola 2011. ja 2015. aasta parlamendivalimiste tulemuste võrdlus. Sinisega on tähistatud piirkonnad, kus võidu saavutasid parempoolsed, oranžiga piirkonnad, kus edu saatis vasakpoolseid.
Poola 2011. ja 2015. aasta parlamendivalimiste tulemuste võrdlus. Sinisega on tähistatud piirkonnad, kus võidu saavutasid rahvuskonservatiivid, oranžiga piirkonnad, kus edu saatis senist liberaal-tsentristlikku peaministriparteid.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond tervitas konservatiivide võitu Poola valimistel. EKRE esimees Mart Helme nentis, et teda rõõmustab konservatiivide edu nii Poolas kui ka paljudes teistes Euroopa riikides.

"See näitab, et rahvuslik-konservatiine mõttelaad teeb Euroopas taas võidukäiku ja on juhtimas kontinenti õigetele radadele. Seda just olukorras, kus Euroopa seisab vastakuti suurima kriisiga alates Teisest maailmasõjast ning võitleb praktiliselt oma ellujäämise eest," ütles Helme.

Poola publitsisti ja politoloogi Aleksander Smolari sõnul võib kogu Euroopas näha "rahvuslike, religioossete ja kogukondlike väärtuste naasmist. PiS-i väljendusviis selles osas on väga selge."