Mateusz Morawiecki Foto: Scanpix

Poola parlamendivalimised võitis valitsev erakond Õiglus ja Õigus, kuid probleeme võib tekkida koalitsioonipartnerite leidmisega.

Erakond Õigus ja Õiglus (PIS) sai valimistel 36 protsenti häältest. Suurim opositsioonierakond Kodanikeplatvorm kogus 30 protsenti häältest, vahendab Postimees. 

Opositsiooniblokist said Vasakpoolsed ja paremtsentristlik valimisliit Kolmas Tee vastavalt 14 protsenti ja 8 protsenti. Kokku saaksid opositsioonierakonnad parlamendis enamuse, küll napi, ehk 460 kohast 249 kohta. 

Õiguse ja Õigluse erakonna tõenäoliseks liitlaseks peetav Konföderatsioon kogus valimistel 7 protsenti häältest, mis omakorda tähendab, et PIS koos Konföderatsiooniga ei saa parlamendis häälteenamust. Konföderatsioonile ennustati enne valimisi 15-protsendilist toetust, kuid valimistulemus oli suur pettumus. 

Hetkel on lahtine, kellele Poola president Andrzej Duda valitsuse moodustamise ettepaneku teeb. Võimalik, et ta annab praegusele valitsusjuhile Mateusz Morewiecki siiski võimaluse, kuigi parlamendis ilmselt häälteenamust ei teki. Juhul, kui Duda annab valitsuse moodustamise ülesande opositsiooniliidrile Donald Tuskile, siis jääb talle siiski presidendina vetoõigus valitsuse sammude osas, mis tema konservatiivse ilmavaatega kooskõlas ei ole.  

Toimetas René Allik