Noored patrioodid Poola lippudega Varssavi tänavail 11. novembril 2015. Foto: Janek Skarzynski, AFP Photo/Scanpix

Poola politoloogi ja ajakirjaniku Zygmunt Dzieciolowski hinnangul on poolakad lõhenenud – ühel pool on moodsat Euroopat väärtustavad liberaalid ja teisel pool rahvuslikke aateid järgivad inimesed, kes väärtustavad perekonda ja katoliiklikke traditsioone ning kes ei talu Brüsseli kamandamist.

Möödunud aasta oktoobris üldvalimised võitnud ja valitsuse moodustanud erakond Õigus ja Õiglus esindab just viimast elanikkonna rühma ning nende tegevust võimu teostamisel kritiseerivad üha teravamalt liberaalsete vaadetega inimesed. Väljaandele Postimees intervjuu andnud politoloog nimetab Poolas toimuvat külmaks sõjaks.

"Ma kirjeldaks Poola ühiskonnas toimuvat külma sõjana. Ühiskond on lõhenenud. Ühel pool on liberaalid, kelle peamine väärtus on moodne Euroopa, teisel poolel asuvad inimesed panevad rõhku rahvuslikele väärtustele ning on teatanud, et ei kannata Brüsseli kamandamist ega soovi, et Poola oleks riik, kust rahvusvahelised korporatsioonid kasumit välja veavad. See teine grupp soovib määratleda Poola poliitika, tugevdada perekondlikke väärtusi ja katoliiklike traditsioone, et kaitsta Poola identiteeti," rääkis Zygmunt Dzieciolowski Postimehele.

"Lõhe jookseb nende vahel, kellele meeldib ja kelle jaoks on mugav Schengen, kes tahavad end tunda nüüdisaegse Euroopa osana, ning nende vahel, kes näevad selles ohtu. Viimased näevad Euroopa Liitu kuulumises loomulikult ka head, eeskätt rahavoolu Brüsselist, kuid nende hoiak on provintslik, nad ei soovi eurointegratsiooni, ei soovi näha mingeid migrante, kelles nähakse ohtu Poola traditsioonilisele elulaadile," selgitas Zygmunt Dzieciolowski.

Geograafiliselt jaotuvad erinevate leeride esindajad nii, et võimuerakonna Õigus ja Õiglus toetajad elavad pigem kunagi Venemaa alla kuulunud Ida-Poolas, Euroopa-meelsed Austria ja Preisimaa koosseisu kuulunud aladel. Õigust ja Õiglust on toetama asunud ka rahvuslikult meelestatud noored. Liberaalsete parteide toetajad on lubanud tänavatele tulla, Õiguse ja Õiguse esimees Jarosław Kaczyński on vastanud, et toob ka oma poolehoidjad tänavatele.

Loe lähemalt siit.