Ewa Kopacz poseerimas koos Venemaa arstidega Moskva surnukuuris Smolenski lennuõnnetuses hukkunu surnukeha kõrval. Foto: dokumentaalfilmi "Eriolukord" ekraanitõmmis

Pärast Smolenski lennukatastroofi üheteistkümnendat aastapäeva ilmusid Poolas välja "sundimatus õhkkonnas" tehtud fotod, kus endine Poola peaminister ja katastroofi ajal terviseministri ametit pidanud Eva Kopacz poseerib koos Venemaa arstidega lennukatastroofi laipade taustal. 

Fotod avalikustati vastlinastunud Ewa Stankiewiczi dokumentaalfilmis "Eriolukord" (Stan zagrożenia), mis käsitleb 10. aprillil 2010. aastal toimunud Smolenski lennuõnnetust. Dokumentaalfilmi näidati riigitelevisioonis möödunud pühapäeval ja esmaspäeval (18.-19. aprill), vahendab uudistekanal ReMix.

Fotod, millel on näha, kuidas Kopacz poseerib surnukuuris rahuloleva näoga laipade taustal ja kuidas ta joob vene arstidega sealsamas kohvi, on Poolas äratanud valulikke reaktsioone. Poola delegatsioon viibis toona Moskvas ja selle ülesandeks oli jälgida lennuõnnetuse laipade lahkamist.  Kopacz, toonane terviseminister, oli delegatsiooni kõige kõrgem liige.

Fotod postitas ühte sotsiaalvõrku Poola Solidaarsuse partei eurosaadik Patryk Jaki. "Ewa Stankiewiczi filmis näidati armsaid fotosid Smolenski lennukatastroofi ohvri surnukehaga. Mul pole lihtsalt sõnu," kirjutas eurosaadik Kopaczit Moskva surnukuuris kujutavate fotode kommentaariks.  

Õiguse ja õigluse (PiS) seimisaadik Rafał Bochenek kurjustas, et need fotod näitavad täpselt, kuidas Kodanikuplatvorm "võitles Venemaal Poola väärikuse eest".

"Ajal kui me kõik uppusime pisaratesse, olime meeleheitel ja kui 10. aprill 2010. aastal kirjutatakse ühe kõige traagilisema päevana Poola ajalukku, siis [neilt piltidelt on näha], kuidas toonane valitsus "võitles" Venemaal meie kaasmaalaste väärikuse eest. See on totaalne läbikukkumine ja allakäik. Mul pole selle kirjeldamiseks sõnu."

Donald Tusk, kes oli Smolenski katastroofi ajal Poola peaminister, otsustas Kopaczit kaitsta. "Ajal kui Ewa Kopacz aitas kõige raskemates olukordades ohvrite perekondi, organiseeris PiS turvalisest keskkonnast rahvuslikku nõiajahti. Seda teeb PiS ka täna."

Poola terviseminister Ewa Kopacz Moskva surnukuuris peale Smolenski lennukatastroofi vene arstidega kohvi joomas.
Foto: dokumentaalfilmi "Eriolukord" ekraanitõmmis.

PiS-i eurosaadik Dominik Tarczyński kirjeldas portaalile wPolityce.pl antud intervjuus Kopaczi Mosva surnukuuris tehtud pilte: "Me just nägime, kuidas see ohvrite perekondade aitamine välja nägi. Kogu Poola nägi just, kuidas ta inimesi aitas. Kui Tuski sõnade järele oli see abistamine, siis kirjeldab see täpselt viisi, kuidas Tuski valitsus aitas kaheksa aastat poolakaid – poseerides koos venelastega fotodel. Täpselt sama moodi poseeris Tusk ka koos [Angela] Merkeliga. Nii poseeris Kopacz, nagu me oleme ka näinud, sakslastega Saksamaal. Nii poseerisid nad kaheksa aastat," nentis Tarczyński.

Kopacz on nimeliselt konservatiivse, kuid tegelikkuses pigem vasakule kaldu Kodanikuplatvormi poliitik ja esindab täna Poolat Euroopa Parlamendis.

Toimetas Karol Kallas