Håkan Juholt aastal 2011, mil ta Rootsi sotse juhtima valiti. Foto: Wikipedia

ZeroHedge’i teatel tekitas Rootsi uus suursaadik Islandil Håkan Juholt suuremat sorti tormi hoiatades, et Rootsis “käib demokraatia lammutamine” ning riik võib olla libedal teel tehnokraatia või diktatuuri suunas.

Kunagine sotsiaaldemokraatide liider küsis Svenska Dagbladetile antud intervjuus ajakirjanikult: “Kui vana on su poeg? Neli?”

“Kui ta suureks saab, et ela ta enam demokraatias, vaid tehnokraatias või diktatuuris. Põrgulikult kurb. Mul on kahju, et pean seda ütlema, aga olen selles 100 protsenti kindel,” ütles Juholt.

“Meil käib demokraatia lammutamine.”

Intervjuu käigus ütles ta hiljem ühtlasi, et “ei arva, et oht oleks diktatuur tankidega Sergeli väljakul, aga ekspertide võim, kus me ei lase kodanike väärtustel maad valitseda.”

“Demokraatia on libisemas meie sõrmede vahelt,” ütles saadik. “Üha vähem on neid, kes tahavad saada valitud, parteid võtavad ideoloogiat vaiksemaks. Kindel see, ma näen riski, et pikemas perspektiivist võib sellest saada diktatuur.”

Nagu kirjutab The Local, ei soovinud välisminister Margot Vallström hakata suursaadiku kohta avalikkuses midagi ütlema, kuid väljendas agentuurile TT veendumust, et Juholt “õpib varsti, mida tähendab olla suursaadik.“

Küll “ta õpib,” tsiteerib Wallströmit ka Afronbladet.