Postimees võrdleb Mart Helmet ja EKRET kord natside ja kommunistidega, kord Savisaarega. Foto: Scanpix

Algselt ilutsesid Postimehe pühapäevase juhtkirja tunnusfotol kõrvuti haakristilipp ja Nõukogude sirp ja vasar. See oli reaktsioon EKRE valimisprogrammile. Täna hommikuks oli pilt juba välja vahetatud Toompea esisel vaaruva ja EKRE toetajatega tüli norinud sotsimeelse Indrek Tarandiga.

Juhtkirja alguses viitab Postimees semiootik Mihhail Lotmani aastalõpuintervjuule Arteris, kus professor leiab, et traditsiooniline poliitika on pankrotistunud. Populistlikel liikumistel pole mingeid uusi ideid. Kõik on juba kas Natsi-Saksamaal või Nõukogude Liidus ära proovitud ja halvasti lõppenud.

Ekraanitõmmis Postimehe juhtkirjast algsel kujul

Rasvaselt välja toodud tekstikatkes väidetakse koguni, et EKRE ja sotside valijaskond ongi samad inimesed. Sellest ka selline rebimine kahe erakonna vahel.
"Kuna nn populistide valijad on oma majandus- ja sotsiaalpoliitilistelt ootustelt vasakpoolsed, siis ei ole ime, et nendel uutel tulijatel tekib kokkupõrge sotsidega, kes sama valijasegmendi toetust himustavad," järeldab juhtkirja autor.

Edasi jõutaksegi EKRE valimisprogrammini. Tõmmatakse paralleele kunagise Res Publicaga, mis kadus pildilt sama kiiresti kui tekkis.
"Võimu järele janunevad noored demagoogid kütsid eespool nimetatud lihtrahva establishment'i vastu üles ja saavutasid valimistel nii kõva tulemuse, et seda ei saanud eirata," kirjutab Postimees.

Res Publicast järgmine võrdlus tuleb juba Edgar Savisaare endaga.
"Ka tema oli – nagu Mart Helmegi – kunagi hästi 20. sajandi ajalugu õppinud. Ta teadis, et kõige suurepärasemad ja lihtsamad valimisloosungid olid omal ajal bolševikel. Ikka "Töölistele tööd!", "Talupoegadele maad!" ja nii edasi," jätkab Postimees.

Postimehe jutu põhjal lubab Helme sarnaselt Savisaarele palku ja pensione mitmekordistada, kõigile end solvatuna tundjatele nende solvajatele koha kätte näidata ja veel palju muid imesid maa peal korda saata. "Ei ole midagi uut siin päikese all…"

Toimetas: Lennart Käämer