Prantsusmaa kaitsejõudude juht François Lecointre. Foto: Scanpix

Prantsusmaa kaitsejõudude ülem kindral François Lecointre rääkis ajalehele Le Figaro antud intervjuus, et Euroopa ei tohiks valida Hiina ja USA vahel puhkevas sõjas pooli.

Lecointre sõnul on maailmas toimumas monumentaalsete mõõtmetega ümberkorraldused ja Euroopa Liit peab hoidma eemale olukorrast, kus see on sunnitud valima maailma superjõudude, Ameerika Ühendriikide ja Hiina, vahel pooli, vahendab uudisteportaal ReMix.

Intervjuus puudutas Prantsusmaa kaitsejõudude staabiülem (CEMA) Lecointre mitmeid teemasid, väites sealhulgas, et "Euroopa Liidu liikmesriikide vahel on ühise identiteedi sepistamine raske" ja rääkis "tänase maailmakorra reorganiseerimisest", Prantsusmaa rollist Aafrikas ning Hiina ja Venemaa kasvavast sõjalisest võimekusest.  

"Me liigume uue maailmakorra poole, mis on ehitatud Ameerika Ühendriikide ja Hiina omavahelise konkurentsi ümber," rääkis Lecointre. Ta lisas, et kõigil maailma riikidel tuleb valida, kelle poolele nad asuvad.

"See valik saab olema väga raske, sest ei Prantsusmaa ega Euroopa Liit pole huvitatud poolte valimisest. Kuigi meie suhteid Ameerika Ühendriikidega ei saa seada kahtluse alla, ei tohi me lasta ennast tõmmata USA ja Hiina tasakaalustamata vastasseisu."

Lecointre mõtteavaldused astuvad ühte sammu Prantsusmaa president Emmanuel Macroni sarnase mõttekäiguga käesoleva aasta alguses, kui ta nentis, et see oleks Euroopa Liidu jaoks "kahjulik", kui see valiks selgelt Ameerika Ühendriikide poole tolle võimuvõitluses Hiinaga.

"Situatsioon, kus me kõik ühineme Hiina vastu, oleks kõige konfliktivõimalikum stsenaarium. See oleks, minu arvates, kahjulik," rääkis Macron USA mõttekoja Atlantic Council korraldatud arutelul. 

Lecointre rääkis ka võimalikest ohtudest globaalsele stabiilsusele ja rahvusvahelisele õigusele, mida kujutavad endast mitmed riigid, eriti Venemaa, Hiina ja Iraan. 

Kui kindrali käest küsiti, kas 27 riigi ühendus võib jõuda mingi "strateegilise autonoomiani" [Euroopa Armee loomiseni], mida taotlevad ELi tehnokraadid, märkis Lecointre, et Euroopa Liit on sündinud majandusühendusena ja ühtse poliitilise identiteedi vormimine oleks, vähemalt lühikeses perspektiivis, väga vaevarikas ülesanne. 

"Me seisame ristteel. Euroopa Liit kas jääb sinna kus see on täna ja nii hääbub lõpuks rahvusvaheliselt areenilt, või see on võimeline vastama oma kodanike turvalisuse ootustele," rääkis kindral.

Ta süüdistas Moskvat, et see "nõrgestab digitaalvallas ja mõjusfäärides jätkuvalt lääne demokraatliku mudelit". Tema sõnul on Venemaast, sarnaselt Hiinaga, saamas väga ohtlik sõjaline konkurent ja seda eriti allveelaevade ning ballistiliste rakettide tehnoloogia osas.

Lecointre sõnul on riikidest, nagu Venemaa, Hiina ja Türgi, saanud Aafrikas Prantsusmaale tõsised konkurendid. "Tänasel Venemaa, Türgi ja Hiina kohalolekul Aafrikas on murettekitav ja destabiliseeriv mõju."

Toimetas Karol Kallas