Veebiajakiri Meie Kirik vahendab, et president Toomas Hendrik Ilves hurjutas emade­päeval peetud kõnes eestlaste vana­meelsust ja sallimatust. Presidendi hinnangul näitavad paljudele eestlastele omased hoiakud kuuluvust pigem Kremli-meelsete leeri.

„Kuid miks siis ajal, kui eestlane tunnetab üle pika aja taas oma rahva väikest arvukust ja sellega kaasnevat kaitsetust; vajadust, et meil oleks sõpru ja mõistjaid, tegeleme riigi sees viha külvamise ja sallimatusega? Miks me eristame omaenda riigi sees inimesi, tõrjume neid, et meil oleks veelgi vähem, keda „omaks“ pidada?“ küsis Ilves, vihjates ilmselt paljude eestlaste tõrksusele nõustuda homo­suhete riikliku tunnustamisega.

President Ilves tsiteeris heakskiitvalt ajakirjanik Rain Koolit, kes kirjutas hiljuti eestlaste kohta:

„Kuuldes aga sõnu homo või samasooliste kooselu, kaevab suur hulk eestlastest kusagilt oma hinge­sügavusest välja presenti mässitud konservatiivi ja hakkab rääkima juttu, mis on tuttav muu hulgas vana­meelsete vaimulike jutlustest, Kremli propagandast või vihkamis­gruppide foorumitest.“

Riigipea nurises, et paljudele eestlastele omased traditsioonilised tõeks­pidamised näitavad pigem kuuluvust sallimatust propageeriva Kremli leeri:

„Ajal, mil me tahame nii väga tunda end osana sellest Läänest, kuhu me peame end kuuluvaks ja mida hurjutatakse Kremlist ta sallivuse ja pehmuse pärast, näitame oma sallimatusega kuuluvust hoopis sallimatute leeri.“

„Õigus teha oma eraelus vabu valikuid on meie vabaduse alus. Kui selle aluse oma jalge alt mistahes põhjusel või ette­käändel kaotame või isegi seda kõigutame, saab meist hoopis teist­sugune riik ja teistsugune ühiskond ka paljudes muudes küsimustes. Me näeme sellist riiki liigagi lähedal,“ hoiatas Ilves.

„Ja uskuge mind – selline riik, ega sallimatusele rajatud ühiskond, ei ole ei õnnelikum, kestlikum ega jõukam. Sallimatust ühis­konnast lahkutakse, sealt põgenetakse rohkem kui kusagilt mujalt. Ja sealt põgenevad just hakkajamad ja taibukamad; need noored, keda vajame just siin,“ rääkis Ilves.

Eelmise aasta kevadel, vahetult pärast perekonna institutsiooni kaitseks korraldatud kampaania "Kaitskem üheskoos perekonda!" raames rohkem kui 38 tuhande inimese allkirjade riigikogule üleandmist, lausus president Ilves oma kõnes, et tal on selle ettevõtmise pärast häbi.

"Ma ei usu, et see kuulub 21. sajandi juurde; ma ei ole veendunud, et see kuulub ka 20. sajandi teise poolde – see on midagi palju varasemast ja mitte just eriti demokraatlikust ajast tulnut," lausus homoliikumise toetajana tuntud Ilves.

Loe lähemalt siit.