Eesti president Kersti Kaljulaid ja Soome president Sauli Niinisto ühisel pressikonverentsil, 7. märts 2017. Foto: Jussi Nukari, AFP/Scanpix

President Kersti Kaljulaid ütles Soome-visiidi käigus toimunud pressikonverentsil, et tema eeskujuks on Iirimaa, kus ühe põlvkonna jooksul jõuti olukorrast, kus homoseksualismi praktiseerimist loeti kuriteoks, samasoolistele paaridele abiellumise õiguse andmiseni.

Vastates küsimusele, mida ta arvab sellest, et Soome parlament andis samasoolistele paaridele õiguse adopteerida, ütles Kaljulaid:

“Me oleme Eestis võtnud samasooliste paaride suhete registreerimise suuna, see suund võib aidata ühiskondadel edasi liikuda. Ma võtan eeskuju Iirimast, kus ühe generatsiooni jooksul jõuti sellest, et geisuhe on kriminaalne tegu, kuni vabaduseni abielluda. Ma olen kindel, et kui sel teemal Eesti ühiskonnas avatult edasi arutame, samal ajal teiste riikide kogemusi vaatame, avatud meelt hoiame ja oma seisukohti rahulikult kujundame, siis saame aru, et inimestele saab anda juurde vabadusi, kui ei võta samal ajal kelleltki teiselt midagi ära. Rahulikult jõuame nii sinna, kuhu tahame jõuda.”