EAS-i hiigeltoetusel ülesehitatud Ärma "turismitalu" sissepääs. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul meenutab ametist lahkunud presidendile Toomas Hendrik Ilvesele kuuluva Ärma talu ümber toimuv George Orwelli teost “Loomade farm”, kus kõik on võrdsed, aga mõned on teistest võrdsemad.

“EASil [Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus] pole kunagi olnud meedet presidentidele majade ehitamiseks – toimuv meenutab mulle Orwelli “Loomade farmi”, kus kõik on võrdsed, aga mõned on teistest võrdsemad,” kirjutas Priit Sibul Facebookis.

“Tõele au andes, ametist lahkunud presidentide elamispindasid on alati mingid jamad ja skandaalikesed saatnud ning see, et taolisest rutiinist ei õnnestu välja astuda, on tõsiselt piinlik.

Valetamise ja vassimise vari on kahjuks langenud ka EASi juhile Hanno Tombergile ning Riigikogu kantselei direktorile Maria Alajõele. Ma olen neist inimestest lugu pidanud ja nõnda olen ma ebameeldivalt üllatunud. Toomas Hendrik Ilvese suhtes on mul illusioonid paraku ammu kadunud,” märkis Sibul.

Sel nädalal sai avalikkusele teatavaks, et Ilves peab tagasi maksma vaid kümme protsenti ehk 19 000 eurot talle kuuluva Ärma talu arendamiseks kümme aastat tagasi antud 190 000 euro suurusest toetusest. Raha oli mõeldud turismitalu rajamiseks, kuid Ilves loobus äriplaani elluviimisest.

Sisuliselt kirjutas EAS korstnasse 90 protsenti presidendi kodutalule antud toetusest, mis tuli Euroopa maksumaksjate taskust. Otsus olevat langetatud juba 2012. aastal.

Nördinud hinnanguid “ärmatamisele” on andnud teisedki poliitikud. Näiteks riigikogu EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison kirjutas:

“Tegemist on tüüpilise “juriidiliselt on kõik korrektne” elik JOKK käitumisega, mis aga kuidagi pole väärikas ega eetiline presidendile. Seda enam, et president Ilves on pea kõikides vabariigi aastapäeva kõnedes puudutanud korruptsiooni probleemi, kuid sellise käitumisega on ta kahjuks samaväärne maadevahetajate või Tallinna Sadama korruptantidega. Võib-olla tuleneb see asjaolust, et EAS-i toetust taotles ta ajal, kui oli veel Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhtpoliitik ning paraku paistavad selle erakonna esindajad silma sahkerdamistega. Vähim, mida Toomas Hendrik Ilves oma maine heastamiseks teha saaks, oleks praegu saadava puhkusetasu ja lahkumishüvitise tagastamine riigile.”

“Toomas Hendrik Ilves, kes peaks olema eeskuju ja ühiskonnale etalon, on andnud halba eeskuju nendele, kes poolkavalusega on saanud eurotoetuse abil endale oma väikesadama, mõisa või turismitalu. Nad hoiavad seda kohta viis aastat nii-öelda avatud, aga tegelikult on saanud endale kinnisvara võõra rahaga,” leidis ka Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik.