Prof. Alar Konist Foto: kuvatõmmis TalTechi kodulehelt

Elektribörs on praegusel kujul kaotanud mõtte ja Eesti peaks süsteemist lahkuma, sõnas Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia professor Alar Konist rahvusringhäälingule.

"Kui turg on defitsiidis, siis börsil sisulist mõtet ei ole," lausus Konist Vikerraadio hommikusaates. "Kuni Euroopa Liidus ei teki suuremahulist tootmisvõimekust, et suudetaks rohkem elektrit toota kui me tarbime, siis pole börsi tarvis."

"Rootsi ja Norra on piiranud ja piiravad energia eksporti, selliste uudiste valguses peaksime lahkumist kaaluma," pooldab Konist börsisüsteemist väljumist ja peab lahenduseks reguleeritud hindasid: "See on mõistlikum, kuna siis teame, et igal ajahetkel on energia olemas. Börsil see võimalus puudub, nagu näeme."

Eesti olukord on Konisti hinnangul Euroopast parem, kuna sõltuvus imporditavast energiast on väike, kuid probleeme on juhitavate võimsuste osas, kus ressursimaht on väike.

"Oleme olnud naiivsed, lootnud, et need investeeringud teeb keegi teine meie eest. Investeeringuid energiajulgeolekusse saab teha ikka Eesti riik ise ja siis me peamegi teadma, et see on täiendav kulu," osutas Konist senistele tegematajätmistele riigi poolt energiajulgeoleku kindlustamisel, nentides, et isegi praegused hinnad ei motiveeri kedagi investeerima, kuna tootmismahtude lisandumisel hind langeks. 

Peaminister Kaja Kallase arvates on elektribörsilt lahkumine egoistlik ja maksaks meile kätte. 

Toimetas René Allik