Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor, akadeemik Lauri Mälksoo. Foto: Facebook

USA poolt Iraani kindrali Qasem Soleimani tapmine võib luua ohtliku, rahvusvahelisi suhteid džungliseaduse poole tüüriva pretsedendi, ütles Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor, akadeemik Lauri Mälksoo ERRile antud kommentaaris.

“Kindlasti see tekitab küsimusi rahvusvahelise õiguse seisukohast ja on võimalikult problemaatiline. Tegemist on sellega, mida inglise keeles nimetatakse targeted killing (sihttapmine – tõlge) ja selle paneb siis toime USA Iraagi pinnal kõrge Iraani riigiesindaja vastu. Rahvusvahelise õiguse mõttes on tegemist relvastatud jõu kasutamisega,” rääkis Mälksoo.

Mälksoo sõnul on rahvusvahelise õiguse seisukohast vaieldav, kas USA rünnakut saab õigustada õigusega enesekaitsele, kuigi Soleimani väidetakse olevat organiseerinud rünnakuid USA kodanike vastu ja kavandanud ka uusi. Samas näeb ta ohtu selles, et niisugune rünnak võib luua uusi standardeid, mis võivad rahvusvahelised suhted viia tagasi džungliseaduste poole.

“Kui sellised rünnakud on võimalikud, siis eks nad on ka kuskil mujal ja teiste riikide poolt võimalikud. Ja võib-olla ka USA jt Lääneriikide vastu,” märkis Tartu Ülikooli professor ja lisas, et lähituleviku mõttes on kõige suurem küsimus see, millised reaktsioonid järgnevad Lähis-Ida riikide seas.

“Iraan võib oma riigi kõrge esindaja tapmist tõlgendada nii, et nüüd on temal tekkinud õigus relvastatud enesekaitsele,” sõnas Mälksoo.

Toimetas Varro Vooglaid