Virginia Lower Shenandoah pride paraad. Allikas Wikimedia Commons

Arstiteadust õpetava Lõuna–California ülikooli üks professor ja transsoolistumise aktivist on pööranud teise sukku üle tuhande lapse.

Johanna Olson-Kennedy on Lõuna-California Ülikooli Kecki Meditsiinikooli kliinilise pediaatria dotsent. Samuti on ta Los Angelesi Lastehaigla Transnoorte tervise- ja arengukeskuse meditsiinidirektor. Olson-Kennedy üks leivanumbreid on hormonaalne “soojaatamise ravi” ja ta on tegelemud märkimisväärse hulga lastega, keda on tabanud soosegadus ning kes peavad ennast transsoolisteks. Professor Olson-Kennedy võrdleb soosegaduses lapsi diabeetikutega, kes vajavad insuliini, vahendab The College Fix.

Lisaks arvab ta, et laste hormonaalsete soovahetusprotseduuridega võiks alustada juba kaheksa aasta vanuselt.

Olson-Kennedy on tegelenu enam kui tuhande lapse ja noorega ning toetanud neid ajal, kui nad elavad oma transsukku sisse. Väidetavalt on tuhatkonnast pöördunud sooga patsiendist oma tegu siiani kahetsenud ja sünnijärgse soo juurde tagasi pöördunud ainult üks inimene.

Selline edukate “suguliste pöördumiste” arv on võrreldes teadaoleva keskmisega imekspandav. Psühholoogia ja närviteaduste uudisteportaali PsyPost artiklis, milles analüüsitakse suures hulgas teadustöödes kirjeldatud transsooliste noorte pikaajalisi kogemusi, kirjutab kliinilise psühholoogia professor James Cantor, et üldjuhul hakkavad transnoored vanemaks saades oma soomuutmist kahetsema. Cantor väidab teadusuuringutele toetudes, et transsoolistest lastest muudab oma soovahetuse osas hiljem meelt 54 kuni 90 protsenti. Olson-Kennedy patsientide meelemuutuste määr on 0,1% juures.

Nii professoriproua kui Kecki Meditsiinikool ja Transnoorte tervise- ja arengukeskus ei soovinud viidatud vastuolu kommenteerida.

Olson-Kennedy kriitikud osutavad 2017. aastast pärit seitsmeminutilisele lindistusele, kus Olsson-Kennedy kirjeldab kontakti väidetava transsoolise kaheksaaastase lapsega.

Lindistuse keskel räägib Olson-Kennedy, kuidas ta suhtles ühe soosegaduses patsiendiga:

“Ma küsisin: “kas sa oled kunagi söönud Pop-Tartse (Kellogsi moosiga vahvli tüüpi maiustused)?”

Laps vastas, et “jah, muidugi.”

Ma jätkasin: ”Kas sa tead, et neid müüakse vaakumpakendis?”

“Jah.”

“Kujuta ette, et kui selles vaakumpakendis on vaarika Pop-Tartsid, kuid karbile on kirjutatud kaneeli Pop-Tartsid, siis kas tegemist on kaneeli või vaarika Pop-Tartsidega?”

Laps vastas: “Oeh. Vaarika Pop-Tartsidega.”

Ja mina ütlesin: “Nii…”

Laps pöördus oma ema poole ja ütles: “Ma arvan, et ma olen poiss ja tüdruk ainult katab mind.”

Olson-Kennedy kuulutab seejärel auditoorumile, et “see oli vaimustav kogemus.”

Transnoorte tervise- ja arengukeskuse meditsiinidirektor Olson-Kennedy pakub lastele laia valikut transsoolisusega seotud teenuseid.

“Me teeme koostööd vaimse tervise spetsialistidega, kes pakuvad transnoortele individuaalset ja grupiviisilist teraapilist abi,” kirjutab Olson-Kennedy Los Angelese Lastehaigla küsimuste-vastuste leheküljel.

“Samuti aitame me patsiente soovahetuse bürokraatia juures. Noored vajavad tihti abi erinevate dokumentide vormistamisel, mis käivad kaasas nime- ja soomuutmise protseduuridega ja nii edasi,” lisas Olson-Kennedy.

“2017. aastal informeeris Dr Johanna Olson-Kennedy Rahvuslikku Terviseinstituuti (National Institutes of Health; NIH), et ristsoolise hormoonravi vanust langetati 13 aastalt 8 aastani.

8-aastased lapsed saavad soomuutmise hormoonravi.

Dr Olson-Kennedy vastava dokumendi leiab siit.

Vaatamata suurele hulgale lastele, keda professoriproua on väidetavalt aidanud soomuutuda, pole Olson-Kennedy võimeline selgitama, kuidas ta teeb kindlaks, kas laps on transsooline. Arst selgitas USA suurimale lesbisid, geisid, biseksuaale, tansseksuaale ja teisi seksuaalveidrustega queer-inimesi esindavale sihtasutusele Human Rights Campaign (Inimõiguste kampaania): “Tänases laste soomuutmist puudutavas teaduses pole selle kohta [kuidas teha kindlaks, kas laps on transsooline] selget konsensust.”

“Tõde on selles, et me päriselt ei tea, et kas laps, kes ei nõustu oma sooga, säilitab oma transidentiteedi ka puberteedi- või täiskasvanueas.”

Toimetas Karol Kallas