Martin Helme riigikogu ees. Foto: Objektiiv

Lääne Ringkonnaprokuratuur andis EKRE saadikule Martin Helmele teada, et temale tehtud tapmisähvarduse asjus lõpetatakse kriminaalmenetlus aluse puudumise tõttu.

EKRE aseesimehele Martin Helmele edastati 20. märtsil koostatud kriminaalmenetluse lõpetamise põhistamata määrus kriminaalasjas 19251000085, vahendab portaal Uued Uudised. Juhindudes kriminaalmenetluse seadustiku paragrahvidest 199 (lõige 1 punkt 1), 200 ja 206, otsustas Lääne Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Ülle Saar menetluse lõpetada, kuna selleks puudub tema hinnangul piisav alus. Määruses ei ole kriminaalmenetluse lõpetamist ka täiendavalt põhjendatud.

Põhjenduse menetluse lõpetamise kohta andis aga prokuratuuri pressiesindaja Jelena Filippova, kelle sõnul ei olnud tapmisähvarduse näol tegemist kuriteo, vaid kõigest rumala naljaga:

"Menetluse käigus selgus, et ähvarduse elluviimine ei ole reaalne, inimene tegi lihtsalt rumala nalja. Selline käitumine on solvav, kuid kuriteona seda käsitleda ei saa."

Varasemalt on tapmisähvardusi tehtud ka teistele EKRE poliitikutele, näiteks Jaak Madisonile ja Kadri Vilbale, kuid ka nendel puhkudel pole prokuratuur portaali Uued Uudised väitel tapmisähvarduste vastu huvi üles näidanud.

Ähvardaja oli joobes ning väidetavalt kahetseb tegu

Martin Helmet ähvardanud mehe abikaasa ütles Järva Teatajale, et mees ei olnud ähvarduse tegemise ajal kaine ning oli talle hiljem tunnistanud, et sai lollusega hakkama: "No me mõlemad oleme seda meelt, et see oli äärmiselt rumal tegu." Naise sõnul on tal kahju, et tema mees nii madalale langes.

Topeltstandardid?

Prokuratuuri otsust Martin Helme tapmisähvarduse osas kriminaalmenetlus lõpetada kritiseeris sotsiaalmeedias EKRE saadik Jaak Madison, kelle hinnangul kehtivad Eestis justkui õiguslikud topeltstandardid: 

"Kui oled Tarand ja saad vopsu tagumikku, siis alustatakse kriminaaluurimist. Kui oled jobu ja ütled inetult juudile, saad kaheksa päeva aresti ja kodu läbiotsimise. Kui oled aga konservatiiv (M. Helme), kellele tehakse tapmisähvardus, siis ütleb prokuratuur: "Me ei algata uurimist, ähvardaja oli lihtsalt joobes." "Õigusriik"."

Toimetas Martin Vaher