Rahutused pronkssõduri juures 26. aprillil 2007. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Väidetavalt Kaitseliidu anonüümsete “vabatahtlike” toimetatud režiimimeelne propagandablogi Propastop.org üritab ümber lükata Mart Helme väidet Eestis tegutsevast ja viiest tuhandest noorest mehest koosnevast nn viiendast kolonnist, keda on võimalik Eesti riigi vastu väga lühikese ajaga mobiliseerida.

Mart Helme ütles nimelt 19. septembril eetris olnud Vikerraadio saates “Reporteritund” järgmist: “Ma võin kinnitada, tuginedes – ma ei ütle, missugustele – teatud andmetele, et meil on organiseeritud 5. kolonn, umbes 5000 hästi organiseeritud ja väljaõpetatud noort meest, kes osalevad mitmesugustes laskeklubides, paintball’i klubides, jahiseltsides ja muudes sellistes. Kellel on brigadirid, kes käivad harjutamas küll Männiku karjääris ja muudes kohtades ja kes on mobiliseeritavad Eesti riigi vastu väga lühikese ajaga”.

“Võttes aluseks Politifacti kriteeriumid, hindame Mart Helme väidet enamjaolt valeks,” vahendab Postimees propagandablogi Propastop järeldust.

“Tegemist on erinevatest infokildudest kokku pandud võrdlemisi meelevaldse väljaütlemisega. Helme väited sisaldavad teatud tõeelementi selles osas, et kapo on näidanud üles huvi laskeklubide vastu, kuid ta ignoreerib oma viidatud allikates neid elemente, mis tema ohuhinnangutele vastu räägivad. Ükski allikas ei kinnita, et Eestis tegutseks hästi organiseeritud ja väljaõpetatud 5000-pealine viies kolonn, mis oleks mobiliseeritav Eesti riigi vastu väga vähese ajaga.”

Artikli juures aga kommenteerib Propastopi “analüüsi” endine riigikogu liige Jaanus Betlem:

“Riigikogu riigikaitsekomisjoni ning nn kapo-komisjoni endise liikmena nimetaksin Propastop.org järeldusi küllaltki lihtsameelseteks ning pealiskaudsel infol põhinevaiks. Ma ei hakka manipuleerima Mart Helme esitatud väidetega, kuna ei tea, millistel algallikatel need täpselt põhinevad. Seetõttu ma ei tea, kui täpne või ebatäpne on tema poolt välja käidud oletuslik arv. Kuid leian, et üldine ohutaju on tal küllaltki paigas. Ma ei tea ka, miks on Propastop.org mööda vaadanud aprillimässu ehk pronksimässu sündmustest. – Loomulikult ei pea tekitama põhjendamatut paanikat, kuid naaberriikides toimuvagi põhjal tuleb osata olukordi analüüsida ja prognoosida. Lihtsalt propagandavõitlus ei vii kuhugi!”

Loe lähemalt siit.