Jüri Luik (vasakul) ja Marko Mihkelson. Foto: Scanpix

Pühapäeval, 11. juunil, eetris olnud raadiosaates "Räägime asjast" väljendas rahvuskonservatiiv Martin Helme seisukohta, et uueks kaitseministriks saav Jüri Luik on Eesti üks tuntumaid globaliste, kelle ametisse määramine ei edenda mitte mingil moel Eesti iseseisvat kaitsevõimet. Veel räägiti muu hulgas süvariigi ja eriteenistuste jõhkrast sekkumisest mitmes Euroopa riigis toimunud valimistesse.

Süvariigi vastulöök

Saate esimeses pooles peatuti Briti parlamendivalimistel, mille tulemusena kaotasid toorid absoluutse enamuse parlamendis, kuigi peaminister Theresa May lootis valimisi välja kuulutades oma positsioone veelgi parandada.

Mart Helme sõnul olid äsjased Briti valimised kolmas kord, kui võis näha üleeuroopalise süvariigi jõhkrat sekkumist. Prantsusmaal tegid Emmanuel Macronist presidendi eriteenistused ja süvariik, Hollandis mängis Geert Wildersi võidu maha süvariik, nentis Mart Helme, kes ei välistanud, et viimased terroriaktid Inglismaal toimusid eriteenistuste teadmisel, kui mitte organiseerimisel.

Martin Helme märkis, et poliitikute, sealhulgas Eesti poliitikute reaktsioon terrorile on: rohkem Suurt Venda, rohkem kontrolli.

Tuntud globalist uueks kaitseministriks

Peatudes saate lõpuosas IRL-i vangerdusel ministritega, kommenteeris Martin Helme tulevase kaitseministri isikut: "Jüri Luik on Eesti üks tuntumaid globaliste, kelle arvates iseseisev Eesti on… Tema arusaamist mööda iseseisev Eesti on olematu nähtus. Meie iseseisvus on võimalik – niivõrd kuivõrd ta üldse eksisteerib – ainult tänu sellele, et me oleme siis NATO ja Euroopa Liidu…" – "Provintsid," lõpetas Mart Helme.

Martin Helme sõnul oli Jüri Luik omal ajal kaitseministrina see, kes ehitas Eesti riigikaitse ainult ühele alusele – meie oleme abijõud liitlastele, meil ei ole vaja iseseisvat kaitsevõimekust, vaid operatsiooni- ehk missioonivõimekust. Eesti riigikaitse põhiülesanne on käia Afganistanis, Iraagis, Liibanonis jne, et teenida sellega kannuseid USA silmis, kes vajadusel tuleb meile appi.

"See, et tema sai kaitseministriks, ei edenda mitte mingil moel Eesti iseseisvat kaitsevõimet," lisas Martin Helme.

Jüri Luik on olnud mitmel korral kaitseminister, samuti välisminister, aga ka suursaadik USA-s ja Venemaal ning Eesti esindaja NATO juures.

Saadet "Räägime asjast" saab järelkuulata siin.