Rahvaste Ühenduse mängude avatseremoonia lõhkuv pull Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi Birminghami linnas toimuvad 28. juulist 8. augustini Rahvaste Ühenduse spordimängud. Avatseremoonia üheks võtmehetkeks oli "märatseva pulli taltsutamine", mis pisutki Piiblit tundvatele inimestele jättis tõsimeelse kärbeste jumala kummardamise mulje.

Rahvaste Ühenduse mängudel (Commonwealth Games) osaleb 72 riiki ja territooriumi. Alexander Stadiumil aset leidnud avamistseremoonia keskmes oli Birminghami "rikas ja mitmekesine" ajalugu, eriti selle tööstusele pühendatud osa, mida pealtvaatajatele tutvustas Ühenduse sportlastest koosnev näitetrupp "Stella ja unistajad" (Stella and The Dreamers).

Kuna Rahvaste Ühenduse 54 riigist rohkem kui pooltes on omasooiharus jätkuvalt ebaseaduslik, siis lehvitati mängude avatseremoonial ohtralt tähestikurahva lippudega. Mängudel näidati Birminghamis toodetud autosid, sõna said nii prints Charles kui ka Talibani kuulitabamuse eest Nobeli rahupreemia saanud ja täna suguseltsiga Birminghamis elav pakistanlanna ​​Malala Yousafzai.

Rahvasteühenduse mängudest sai poliitika kehtestamise vahend neli aastat tagasi, kui mängudel kuldmedali pälvinud sukelduja Tom Daley kasutas oma staatust ära Ühenduse 37 riigis kehtivate omasooiharate vastaste seaduste hukka mõistmiseks. Käesoleval aastal tõi Dale staadionile Kuninganna teatepulga, mille käigus saatsid teda jooksjad, kes kandsid uusi trans- ja interseksuaalsuse kolmnurgaga vikerkaarelippe.

2022. aasta Rahvaste Ühenduse Birminghami mängude ametlikuks maskotiks on Pull Perry (Perry the Bull). Multifilimitegelase moodi maskotti saadab väidetavalt kuri ajalugu. Birminghamis on alates 12. sajandist toimunud nõndanimetatud "pullihammustamised" (bull baitings), kus turul aedikusse suletud pulli kallale ässitati koerad. Taoline loomapiinamine tegi väidetavalt liha kvaliteedi paremaks, paremini seeditavaks ja pakkus ühtlasi turulistele vaatemängu.

Avamistseremoonia naelaks peetakse 10-meetri kõrgus mehhatroonilist pullikuju, mida ehitasid viiskümmend inimest rohkem kui viis kuud ja mis kannab nime "Lõhkuv pull" (Raging Bull). 

Pulli "vedasid" staadionile ahelaid pidi piinatud naised, keda saatsid tantsijad. Wales Online kirjeldab konkreetset politiseeritud avamistseremoonia episoodi: 

Pulli vedasid staadionile tööstusrevolutsiooni aja alamakstud ja ületöötanud naistest ketivalmistajad, kes olid oma aja ohvrid, kui valmistasid ahelaid, mis hoidsid teisi inimesi kinni orjakaubanduses. Naised said väikesest palgast vabaks 1910. aasta alampalga streigi järel. Pull vabanes ise ahelatest tänu oma suurusele. Stella, kes oli avatseremoonia kangelanna, rahustab pulli maha, pakkudes talle armastust ja valgust. Tundeküllane tseremoonia lõpeb, peale pulli veelkordset ärritumist ja valukarjet, tema liikumisega ühise sallivuse suunas.

Ühise armastuse välja näitamiseks kogunevad naissportlased pulli ümber ja kallistavad teda.

Pulli peaplaadile olid kirjutatud Iiiri Vabariikliku Armee poolt Mulberry Bushi'is ja Tavern in the Townis 1974. aastal korraldataud pommirünnakutues hukkunud 21 ohvri nimed.  

"Lõhkuv pull" kaalub nii palju, et selle staadionil ringi sõidutamiseks läks vaja 17-tonnist veokit. Algselt oli kavas rauast pullikuju peale mänge lammutada, kuid väidetavalt meeldib see inimestele nii väga, et see leidis koha Centenary (saja aasta juubeli) linnaväljakul.

Pulli populaarsus võib olla tingitud asjaolust, et tegemist on ühe vanima puusliku vormiga. Vanas-Egiptuses kummardati Apist, Kaananimaal ja Foiniikias kummardasid põliselanikud Baali ning pulli kummardamist praktiseerisid läbi ajaloo aeg-ajalt ka juudi suguharud. 

Rahvaste Ühenduse mängude avatseremoonia pulli taltsutamine lõpeb sümboolselt, kui Stella ronib härjale selga.

Baali nimest kasvas välja Beelzebub, Baal-Sebub (2. Kuningate 1:2), kelle üheks hüüdnimeks on kärbeste jumal.

Toimetas Karol Kallas