Mark Cuban Foto: costplusdrugs.com

Riskiinvestor Mark Cuban käivitas käesoleva aasta alguses Ameerika Ühendriikides ravimite müügiplatvormi Mark Cuban Cost Plus Drug Company, kus müüdavad retseptiravimid on tavakanalites müüdavatest kümneid ja isegi sadu kordi odavamad. 

Ameerika Ühendriigid on riik, kus tänu bürokraatiale, poliitilisele korruptsioonile, rahvatervisetööstuse politiseerimisele, tervisekindlustuse omapäradele ja tavalisele jõugukraatiale on ravimite hinnad muu maailma mõistes väga kõrged. Cuban on otsustanud mingil põhjusel senist ravimite turustamise süsteemi kõigutama hakata ja asutas geneeriliste ravimite internetiapteegi costplusdrugs.com, vahendab CNet

Näiteks maksab diabeediravimi Actose – Eestis müüakse selle ühte versiooni nime all Pioglitazone Accord – 30 tabletine kuur 6.60 dollarit (6.24€), tavaapteekides maksab see 74.40 dollarit.

Beetablokaator Nebivolol, mida kasutatakse kõrge vererõhu ja südamepuudulikkuse raviks, 30 tableti kuur maksab Cubani apteegis 6.90, tavaapteekides 159.30 dollarit.

Hetkel on costplusdrugs.com veebiapteegis müügil sadu ravimeid ja valik täieneb jooksvalt. 

Cubani sõnul üritab tema veebiapteek lahendada USA tervishoiu akuutset probleemi, et "kui kellelgi pole tervisekindlustust, siis isegi kõige lihtsamad ravimid võivad minna maksma varanduse. … Kõigil ameeriklastel peab olema ligipääs turvalistele ja taskukohastele ravimitele. Samuti me leiame, et ravimite hinnad peavad olema läbipaistvad viisil, et patsiendid saaksid aru, kas ravimite hind on õiglane."

Cost Plus apteegi hinnastamine on kõigi ravimite puhul ühesugune. Cuban ei selgita, kuidas ja millisest tehasest ravimid tema veebiapteeki jõuavad, kuid ilmselt ostetakse need sisse India ja teiste Aasia riikide ravimitööstustest – kus valmivad suurem osa maailma ravimitest –, omahinnale lisatakse 15 protsenti Cost Plusi tasu, lisaks apteegi tasu (mõni dollar), kui mingil põhjusel see peaks lisanduma ja transport, mis jääb USAs viie dollari piiresse.

Üks kokkuhoiu koht on Cost Plus apteegi jaoks ka asjaolu, et turundusele raha ei kulutata ja loodetakse, et teave nende kohta levib klientide kaudu. Mis paistab toimivat.

"Meie ettevõtte eesmärgiks on ravimitööstuse häirimine ja lõpu tegemine hullumeelsetele ravimihindadele," kinnitab Cuban.  

Väidetavalt saaks üks USA suuremaid ravikindlustuse ettevõtteid Medicare Cost Plusi teenuseid kasutades aastas kokku hoida miljardeid dollareid.

Paljud ravimid on costplusdrug.com veebiapteegis odavamad kui Eestis müüdavad samad, või samade toimeainetega rohud.

Toimetas Karol Kallas