Jussie Smollett Foto: Scanpix

Illinoisi apellatsioonikohtu otsusega pääses endavastase rassikuriteo lavastanud ja võime petnud rassistist mustanahaline kurjategija Jussie Smollett kolmapäeval 16. märtsil vabadusse, olles talle karistuseks määratud 150 päevast kandnud ära kuus. 

Smolletti süüdimõistev otsus langetati Ameerika Ühendriikide Illinoisi osariigi Cooki maakonna kohtus neljapäeval 10. märtsil, peale mida ta vangistati. Illinoisi apellatsioonikohus tõi vabastamise põhjenduseks, et mustanahalist endist näitlejat pole varem milleski süüdi mõistetud ja ta vabaneks vanglast nagunii enne kui tema apellatsioonikaebus lahenduse leiab. Vabanemiseks pidi rassiviha õhutaja Smollett allkirjastama 150 000 dollarilise (ca 135 000 €) kautsjoni tunnustamise lepingu, mille alusel ta ei pea kohe maksma mitte midagi ja mis nõutakse temalt välja ainult juhul kui ta hoiab edasisest kohtumõistmisest, või karistuse kandmisest kõrvale, vahendab Daily Wire

Lisaks 150 päevasele vanglakaristusele määrati Smollettile kohtus veel karistuseks 30 kuuline katseperiood, 125 000 dollarit kahjutasu ja 25 000 dollarit trahvi.

Smolletti rassiviha külvamise saaga sai alguse 2019. aasta 29. jaanuaril kui ta teatas politseile, et kell kaks öösel ründasid teda Chicagos kaks meest, kes väidetavalt solvasid teda rassistlike ja omasooiharuse vaenulike väljenditega, sidusid ta kaela ümber köie, valasid ta peale "tundmatut ainet" ja lahkudes karjusid "see on MAGA maa" (this is MAGA country; MAGA – Make America Great Again; teeme ameerika taas suureks – on/oli president Donald Trumpi poliitiline valimisloosung). 

Politsei tegi tänavakaamerate lindistustelt selgeks, et tegemist oli kahe mustanahalise vennaga, kes mõned nädalad hiljem, kui nad kodumaalt Nigeeriast USAsse tagasi saabusid, Chicago O'Hare'i rahvusvahelises lennujaamas kinni võeti.

Smolletti rassismiohvri staatuse väljapetmise ajajoon:

  • 16. veebruar, 2019: politsei teatab, et uurimise fookus on peale kahe mustanahalise venna üle kuulamist muutunud. Smollett sooviti uuesti üle kuulata. Smolletti juristid teatasid avalikusele, et endine mustanahaline näitleja tunneb ennast väga suure ohvrina, kuna teda süüdistatakse, nagu tal endal oleks rünnakus olnud mingisugune osa.
  • 17. veebruar, 2019: Cicago politsei pöördub Smolletti juristide poole ja nõuab uut ülekuulamist, kuna nad on kogunud uusi andmeid.
  • 19. veebruar, 2019: Cooki maakonna mustanahaline ja George Sorose investeeringute toel ametisse valitud naisprokurör Kim Foxx taandab ennast uurimisest. Tema kontor toob ettekäändeks Foxxi tutvuse võimalike tunnistajatega. 
  • 20. veebruar, 2019: prokurörid esitavad Smollettile süüdistuse korrarikkumises, kuna ta esitas politseile enda ründamise kohta valekaebuse. 
  • 7. märts, 2019: Cooki maakonna vandekohus lükkas tagasi Smolletti politseile valetunnistuste andmise eest esitatud 16 punktilise süüdistuse. 
  • 26. märts, 2019: Smolletti advokaadid teatavad, et tema vastu esitatud süüdistused on tagasi võetud.
  • 28. märts, 2019: Chicago linna ametnik teatab, et nad soovivad Smollettilt saada tagasi 130 000 dollarit, mille politsei kulutas tema lavastatud kuriteo uurimisele.
  • 23. august, 2019: kohtunik määrab ametisse eriprokuröri, kes hakkab uurima, miks Smolletti vastu esitatud süüdistused tagasi võeti.
  • 11. veebruar, 2020: vandemeeste kogu kinnitab kuue punktise politseile valetamise süüdistuse Smolletti vastu.
  • 9. detsember, 2021: vandekohus mõistab Smolletti süüdi viies kuriteoepisoodis ja ühes õigeks.
  • 10. märts, 2022: määras kohus Smollettile karistuseks 30 kuulise katseperioodi, 150 päevase vanglakaristuse, politsei kulude katteks mõisteti talt välja 120 000 ja lisaks 25 000 dollarit trahvi. Smollett võeti kohtusaalis vahi alla.
  • 16. märtsil pääses rassiviha õhutaja vanglast välja.

Ameerika Ühendriikide avalikkuses on Smolletti kaasuse ümber puhkenud arutelu, kui karmilt suhtutakse 2020. aasta 6. jaanuari meeleavaldustesse. Kui kõige kõrgemal poliitilisel tasemel rassiviha õhutanud ja ilmselt teatud määral ka 2020. aasta USA presidendivalimisi mõjutanud pettuse eest määrati mustale endisele näitlejale 150 päevane vanglakaristus, siis 2020. aasta 6. jaanuaril Washinton DC Kapitooliumil LARPinud rahumeelsed meeleavaldajad – mis on põhiseaduslik õigus – peavad vangis istuma näiteks 41 kuud.

Tuhanded sotsiaalmeedia kasutajad on avaldanud arvamust, et valge "ülemvõimluse" ja valge "privileegi" jutu võiks kohe järele jätta, sest tõeliselt priviligeeritud inimesed on Ameerika Ühendriikides BLM märatsejad ning teised progressiusklikud (USA mõistes nn liberaalsed) musta värvi ja muude "vähemuste" aktivistid.  

Smolletti alusetud valed kasutasid oma poliitilistes kampaaniates president Donald Trumpi vastu ära nii Joe Biden kui Kamala Harris.

Biden:

Me ei tohi ma riigis mitte kunagi taluda seda, mis juhtus täna @JussieSmollett'iga. Me peame üles tõusma ja nõudma, et me ei taga sellisele vihale turvalist sadamat. Sellisel homofoobial ja rassismil ei ole meie tänavatel, ega südametes kohta. Me oleme sinuga, Jussie. 

Harris:

@JussieSmollett on üks lahkemaid, kõige kenamaid inimolevusi, keda ma tean. Ma palvetan selle eest, et ta saaks ruttu terveks.

Sellega [kuriteoga] üritati toime panna tänapäeva lintšimine. Mitte keegi ei tohi oma elu pärast karta oma seksuaalsuse, või nahavärvi tõttu. Me peame sellisele vihale vastu hakkama.

Nagu näitab Eestis aset leidnud Erik Niiles Krossi abikaasa Mary Krossi ja tema sõbra Karoly Hindriksi valetamine, on ohvristaatusel progressiusklikes ringkondades üle maailma kõrge väärtus.

Toimetas Karol Kallas