Foto: bigstockphoto.com

Reformierakonna riigikogu fraktsioon esitas sotsiaalkomisjonile umbes 2000 muudatusettepanekut laste- ja peretoetuste eelnõule, et tõkestada selle vastuvõtmist. Keskerakond on aga nõus tegema muudatusettepanekute arutamiseks ööistungeid.

Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev selgitas, et tema erakond soovib peatada selle eelnõu "kiirustades läbisurumise", et pidada laste ja perede parimal viisil aitamiseks sisulist arutelu. Samuti leiab ta, et peretoetusi ei saa tõsta riigi kõigi teiste vajaduste arvelt, vahendab ERR.

"Kolmandaks me ei taha anda võimalust lõhkuda valitsus ja tuua 30 aasta kõige keerulisemas julgeolekuolukorras riigijuhtimise juurde tagasi EKRE," tõi Võrklaev ära veel ühe põhjuse. "Meie jaoks on arusaamatu, et koalitsioonipartner soovib opositsiooni häältega viia eelarvesse ligi 300 miljonit lisakulusid, aga eeldab, et valitsus jääb pärast seda samasuguseks. Ainus võimalus praeguse valitsusega jätkamiseks on, kui peretoetuste tõstmist arutatakse koos riigieelarvega."

Võrklaeva hinnangul polevat laste ja perede olukorra päriselt parandamisega eelnõul pistmist, vaid see olevat esitatud ainult valitsuse lõhkumiseks. Reformierakonna poolt rakendatav obstruktsioon olevat aga nende kui vähemusse jäänute tööriist.

Keskerakond: Reformierakond on laste ja perede vastu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, keskerakondlane Siret Kotka ütles, et sotsiaalkomisjon hakkab muudatusettepanekuid neljapäeval menetlema. Kavas on kõik muudatusettepanekud läbi vaadata ja need järgmiseks nädalaks riigikogu suurde saali teisele lugemisele saata.

"Kui räägime üldiselt, siis see, et kui Reformierakond esitab eelnõule 2000 muudatusettepanekut, tähendab, et Reformierakond ei taha peretoetusi tõsta, nad on laste ja perede vastu. Kui nad oleksid tahtnud sisuliselt rääkida, oleksid nad teinud viis kuni kümme muudatusettepanekut," sõnas Kotka.

Ta kinnitas, et eelnõu teine lugemine võib kesta päris kaua, aga erakonnad, kes toetavad eelnõu, on nõus istuma ööd ja päevad. "Keskerakond on küll nõus tegema ööistungeid," rõhutas Kotka. Keskerakonda ei hirmutavat tema sõnul ka see, kui istungid kestavad suvi läbi.

Jüri Ratas: Reformierakonna ja sotside käitumine on väga kahetsusväärne

Keskerakonna esimees Jürit Ratas kirjutas aga sotsiaalmeedias, et tal on siiralt kahju, et eilsel lastekaitsepäeval, mil peetakse eriliselt silmas laste heaolu ja juhitakse tähelepanu laste kaitsmise tähtsusele, on kaks paralamendierakonda minemas hoopis vastupidises suunas.

"Esmalt võtsid Sotsiaaldemokraadid tagasi toetusallkirja nelja parlamendierakonna poolt esitatud perehüvitiste eelnõult ning siis esitas Reformierakond lisaks 2000 muudatusettepanekut, mis tähendab Riigikogu töö blokeerimist. Minu hinnangul ei ole selline tagurpidikäik mõistlik," kirjutas Ratas.

"Edasi liikumise asemel on hüpatud jõuliselt hoopis piduripedaalile, mõistlike ideede ja arutelude asemel tuleb menetleda tuhandeid ettepanekuid eelnõu vastuvõtmise peatamiseks, mitte selle parandamiseks mõeldud ettepanekuid. Väga kahetsusväärsed ja paraku märgilised sammud lastekaitsepäeval."

Toimetas Martin Vaher