Peaminister Kaja Kallas. Foto: riigikogu fotoarhiiv/Erik Peinar

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS viimase küsitluse kohaselt toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,5%, Keskerakonda 21,7% ja Reformierakonda 20,7% valimisõiguslikest kodanikest. Reformierakonna toetus on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Võrreldes viimase küsitlusega on EKRE toetus langenud 0,4 protsendipunkti, Keskerakonna toetus samaks jäänud ning Reformierakonna toetus langenud 0,2 protsendipunkti. Populaarseima erakonnana jätkab siiski EKRE, kelle edu teisel kohal oleva Keskerakonna ees on 1,8 protsendipunkti. Kolmandal kohal on Reformierakond, kes jääb EKRE-st 2,8 ja Keskerakonnast 1 protsendipunkti kaugusele. Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (14,3%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (9%) ning Isamaa (7,9%). Koalitsioonierakondi toetab kokku 42,4% ja opositsioonierakondi 40,4% vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 2. – 29. novembrini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest.

Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks EKRE toetajad (23,5%) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,31%. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,84%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest vaid 0,9%.

Toimetas Jaanus Vogelberg