Foto: Scanpix

Res Publica asutaja ning esimese esimehe, politoloog Rein Taagepera sõnul on IRL-i madalate reitingunumbrite põhjuseks see, et Res Publica tiiva mõjul on erakond oma sisu kaotanud ning isamaalisuse asemel on alles vaid poliitilised tehnoloogiad, vahendab “Aktuaalne kaamera”.

Taagepera hinnangul on IRL-ist sisu ära kadunud ning alles on jäänud vaid poliitilised tehnoloogiad, mistõttu on erakonna perspektiiv tume. Tema hinnangul ei ole enam tegu isamaalise partei, vaid irvitusega isamaa üle.

Taagepera sõnul toetas ta omal ajal Res Publicat, kuna selle eestvedajatel olid suured võimed, aga selle asemel, et saada riigimeesteks ja mõelda aastakümnete ulatuses, asuti paraku poliittehnoloogiate abil kiiret edu püüdma.

Res Publica esimese esimehe arvates on oma kõdunemises väga kaugele jõudnud IRL-il lootust krahhist pääseda üksnes juhul, kui “poisid” mõistavad, et kõik, mida nad puudutavad, läheb pikapeale raisku, ning taanduvad, andes võimaluse mõnele karismaatilisele juhile, keda pole aga silmapiiril paista.

Res Publica ridades riigikogusse kuulunud professor Ülo Vooglaid toonitas juba 2004. aastal parlamendist enneaegselt lahkudes, et Res Publica on kaotanud oma aated ja otsiva vaimu. “Ma ei lahkunud poliitikast, lahkusin vaid intriigide klubist,” ütles ta Res Publica fraktsioonist lahkumist põhjendades.