Välisminister Urmas Reinsalu ja president Kersti Kaljulaid. Fotokollaaž: Objektiiv

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) on veendunud, et Reformierakonna Eesti Venemaa koosseisu hääletamise idee polnud juhuslik aps, kuna Reformierakonnalt pärineb abielureferendumi otsuse parandusena veel mitmeid teisi Eesti riigi julgeolekut ohustavaid ja Eestit rahvusvaheliselt diskrediteerivaid ettepanekuid. “Vabariigi President vaikib ja ma ei mõista seda,” on Reinsalu hämmingus.

Reinsalu hinnangul oli erukindral Ants Laaneotsa, Jüri Jaansoni ja Urmas Kruuse ettepaneku mõte sisepoliitilise edu saavutamist silmas pidades diskrediteerida rahvusvaheliselt Eesti Vabariiki ja selle valitsust.

“Just seetõttu on tähelepanu pälvimiseks Reformierakonnale tähtis eripalgeliste ettepanekute eraldi menetlemine,” tõdes Reinsalu Facebookis.

Reinsalu kirjutab, et ta avastas jahmatusega üksnes väikese osa muudatusettepanekutega tutvudes, et Reformierakonna ettepanekute seas leidub lisaks tagasi võetud Eesti Venemaa koosseisu kuulumise hääletusele mitmeid teisi välispoliitiliselt ja julgeolekualaselt ülitundlikke küsimusi, millest pole võimalik mööda vaadata.

Reinsalu loetleb oma postituses tema hinnangul skandaalseid rahvahääletuse teemasid:

1. Ettepanek teha rahvahääletus Eesti NATO-st lahkumise kohta (esitaja Valdo Randpere).

2. Ettepanek teha rahvahääletus, et Eesti algataks Nõukogude Liidu taastamise. (Valdo Randpere).

3. Ettepanek teha rahvahääletus, et Eesti kuuluks Venemaa mõjusfääri.(Marko Mihkelson).

4. Ettepanek teha rahvahääletus, et Eestis keelata hariduse andmine eesti keeles. (Annely Akermann)

“Sllises kontekstis on paraku tegemist süstemaatilise infooperatsiooniga riigi diskrediteerimiseks meile julgeolekupoliitiliselt kõige tundlikemates teemades,” nentis välisminister Reinsalu sotsiaalmeedias.

President vaikib

Varasemas postituses leidis Reinsalu, et Reformierakonna ettepanekule on vaid üks ainumõeldav riigiõiguslik hinnang. “See on riigikogu liikme ametivande rikkumine ja seda ettepanekut menetleda ei ole riigikogul põhiseaduslikku pädevust.”

Välisminister tunnustas põhiseaduslikku korda kaitsvaid avaldusi teinud riigikogu esimeest, peaministrit ning põhiseaduskomisjoni, kuid väljendas nördimust presidendi vaikimise üle.

“Vabariigi President vaikib ja ma ei mõista seda. Ma saan aru tema päevapoliitilistest sümpaatiatest, millest ta pole saladust teinud. Kuid on hetki, mil riigipea, riigikaitse kõrgem juht ei tohi vaikida. Sellises küsimuses lihtsalt ei ole võimalik poolt mitte valida ja lihtsalt distantseeruda,” toonitas Reinsalu.

Toimetas Markus Järvi

Uue info valguses olen veendunud, et Reformierakonna Eesti Venemaa koosseisu hääletamise ettepanek polnud mingi juhuslik…

Posted by Urmas Reinsalu on Sunday, January 10, 2021

Kriis seoses ettepanekuga teha rahvahääletus Eesti Vabariigi kuulumisest Venemaa koosseisu ei ole möödas, sest sellele…

Posted by Urmas Reinsalu on Sunday, January 10, 2021