Pilt: Kõigi Eesti

Liikumine "Kõigi Eesti" on läbinähtavalt kultuurisõja instrument ja just sellisena tuleb sellesse ka suhtuda. Selle eestvedajad räägivad sallivusest ja teineteisemõistmisest, ent tegelikult pole neil inimeste suhtes, kes nende ideoloogilist programmi ei toeta, ei sallimist ega mõistmist, kirjutab Varro Vooglaid oma repliigis.

Täna toimub lauluväljakul liikumise "Kõigi Eesti" poolt korraldatud suurüritus, millele on antud kõlav pealkiri "Kõigi Eesti Laul". Ometi on ilmselge, et see üritus, nagu ka selle taga liikumine edendab midagi sootuks muud kui kogu Eesti asja.

Eesti on ennekõike eestlaste rahvuskodu – üks ja ainuke. Ja ükski tõeline kodu ei kuulu kõigile. Üheski tõelises kodus pole kõik võrdsed. Kodus on peremees ja perenaine, kes ütlevad täie õigusega, kuidas nende kodus elatakse ning kes ja millistel tingimustel on nende koju külalisena teretulnud.

Olgem ausad, kõigi Eesti ei oleks kellegi Eesti. Eesti ei ole üht moodi kõigile. Eesti ei ole rahvaste paabel. Eesti on ennekõike eestlaste rahvuskodu – üks ja ainuke. Ja ükski tõeline kodu ei kuulu kõigile. Üheski tõelises kodus pole kõik võrdsed. Kodus on peremees ja perenaine, kes ütlevad täie õigusega, kuidas nende kodus elatakse ning kes ja millistel tingimustel on nende koju külalisena teretulnud. Ärgem laskem mesimagusate, ent fundamentaalselt valelike loosungitega neid elementaarseid tõsiasju kõrvale tõugata. Ka mitte neil, kes lehvitavad suurt raha tuulutades imalaid loosungeid.

Liikumine "Kõigi Eesti" on läbinähtavalt kultuurisõja instrument ja just sellisena tuleb sellesse ka suhtuda. Selle eestvedajad räägivad sallivusest ja teineteisemõistmisest, ent tegelikult pole neil inimeste suhtes, kes nende ideoloogilist programmi ei toeta, ei sallimist ega mõistmist. Tean seda väga hästi isiklikust kogemusest. "Kõigi Eesti" eesmärgiks on kehtestada ka Eestis vasakliberaalset ideoloogilist programmi ning takistada võimalikku rahvuslikku ja konservatiivset pööret, ent seda maskeeritakse pealiskaudsete manipulatiivsete roosade loosungitega, nagu oldaks poliitiliselt sõltumatud ja erapooletud.

Liikumise tähiseks valitud tühja südame kujund võtab kogu asja sümboolselt väga tabavalt kokku. "Kõigi Eesti" on tõepoolest liikumine tühjade südametega inimestele.