Siim Raie ja Juhan Parts. Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Ajab närvi küll, kui matsid pole eliidi tarkade otsustega rahul, vaid muudkui esitavad küsimusi ja mölisevad. Äkki on nad Kremli agendid? Veiko Vihuri võtab kokku nomenklatuuri mõtteviisi.

Vasakliberaalne peavoolumeedia teeb EKRE poliitikutele, eriti Martin Helmele etteheiteid krõbeda sõnakasutuse pärast. “Kui on must, näita ust!” jne. Kuid meie kultuuriinimeste ja poliitilise eliidi mõningate esindajate sõnakasutuse vastu ei saa isegi EKRE poliitikud. Ega ilmselt tahagi.

Mäletate fotomontaaži, kus Martin Helmele on kaela riputatud järgmise tekstiga silt: “MINU M..N ON PUHAS!” Sellist “kunsti” suvatses tiražeerida maksumaksja raha eest välja antav kultuurileht Sirp. Meedia ei näinud skandaali mitte rõveda tekstiga foto avaldamises, vaid… Martin Helme taunivas reaktsioonis. Sirbi peatoimetaja Ott Karulin ütles vastuseks Helme kriitikale, et igal kunstnikul on vabadus ennast väljendada.

Sellest paar nädalat varem avaldas Rahvusringhäälingu (ERR) kultuuriportaal – mida tehakse samuti maksumaksja raha eest – Toomas Aru lühinäidendi “EKRE kahekõne rahvaga”, milles Martin Helme suhu olid pandud sõnad: “Aga minu meelest oled sa pask!” Ka selle puhul leiti, et tegemist on kunstilise või kirjandusliku võttega.

Näib nii, et edumeelne, humanistlik ilmavaade ning labane, roppusi sisaldav keelekasutus kuuluvad kokku. Eriti kui ratsionaalsed argumendid otsa saavad, aga on kange tahtmine “natsidele”, “rassistidele” ja “usujüngritele” koht kätte näidata.

Paraku ei ole Eesti poliitilise “eliidi” – pigem nomenklatuuri – tase sugugi kõrgem. Eelmisel nädalal saatis endine presidendi kantselei ülem (!) ja praegune muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie riigikogu liikme Martin Helme TV3 saates “Kolmeraudne” otse-eetris p….e. Jututeemaks oli, kas EAS tegi  president Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu suhtes õige ja õiguspärase otsuse. Maksumaksjalt palka saav Siim Raie läks nii endast välja, et soovitas sel teemal mölisemine lõpetada.

Üle-eelmisel nädalal muutus Euroopa Kontrollikotta valitud endine pea- ja majandusminister Juhan Parts (IRL) intervjuus “Pealtnägijale” äärmiselt emotsionaalseks, kui rääkis Auvere elektrijaama investeeringust. “Mida me möliseme siin?!” põrutas Parts.

Ajab närvi küll, kui matsid pole tarkade otsustega rahul, vaid muudkui esitavad küsimusi ja mölisevad.

Reformierakondlasest “arvamusliider” Urmas Sutrop ei püüa enda sõnul õigustada seda, et meie ühiskonna eliidi hulka kuuluvad inimesed võivad tele otse-eetris kõnelda kõige madalamat keelt. Aga ta lisab otsekui vabandava asjaoluna, et Kremli kohalike agentidega, kes euroopalikku väärtusruumi lagundavad, ei saagi dialoogi pidada:

“Aga põhjused võivad olla ka hoopis teistlaadi. Ühiskonnas on tekkinud äärmuslikud rühmitused, kellega dialoog ei olegi võimalik. On täiesti usutav, et nende rühmituste tegelikud peremehed, kes istuvad Kremli müüride vahel, maksavadki äärmusrühmitustele selle eest, et nad igati õhtumaiste ühiskondade väärtusruumi lagundaksid. Sellised rühmitused välistavadki oma tegevusega kogu ühiskonda hõlmava dialoogi. Sellega aitavad nad kaasa õhtumaiste ühiskondade allakäigule ja Kremli ideede ning mõju levikule.”