Tõnis Mägi ja Rein Raud. Fotod: Scanpix.ee

Hiljuti Tõnis Mäge avalikult mõnitanud Rein Raua poolt aastaid tagasi käibele toodud väljend "moraalne värdjas" näib igati kohase analüütilise tööriistana tema enese käitumise hindamiseks, kirjutab Varro Vooglaid oma repliigis.

Ühe juhtiva pahemintellektuaalina tuntud Tallinna Ülikooli endine rektor Rein Raud kirjutas mõne päeva eest Facebookis, et Tõnis Mäge ei tohiks kohe muusikuna maha kanda, olgugi et ta on näidanud üles "häbiväärset harimatust ja pealiskaudsust", mis "peaks muutma tema autoriteedi kahtlaseks igaühele, kelle meelest tuleb ka oponente respekteerida."

Raud toonitas patroneerivalt, et inimesed peaks "õppima eristama inimese loomingut ja teda ennast", mistõttu "pole mingit põhjust kanda inimese kogu loomingut maha lihtsalt seetõttu, et tal on ebameeldivad poliitilised vaated."

Nende sõnadega seoses meenus mulle Rein Raua enda poolt 2012. aastal avaldatud artiklis kasutatud väljend "moraalne värdjas". Raud kasutas seda väljendit reformierakondliku võimuladviku iseloomustamiseks, ent ülalosutatud avalduse kontekstis tundub, et väljendi autor võiks seda kasutada ka enesevaatluse analüütilise tööriistana.

Raud kasutas väljendit "moraalne värdjas" reformierakondliku võimuladviku iseloomustamiseks, ent ehk võiks ta seda kasutada ka enesevaatluse analüütilise tööriistana.

Igal juhul paistab Raua poolt vermitud väljend iseloomustavat väga tabavalt inimest, kes astub oma enda jalge ette punast vaipa lahti rullides ja läägelt võltsi suuremeelsust etendades kellegi kaitseks avalikult välja ainult selleks, et kaitstavat mõnitada ja seeläbi iseenese (olematut) õilsust püünele tõsta.

Raua ülbe avalduse teeb eriti ebameeldivaks asjaolu, et Tõnis Mägi on jätkuvalt meie rahvusliku südametunnistuse vaat et kõige olulisemaks hääleks, olles üks väheseid kultuurieliidi esindajaid, kes läbeb oma enda "parketikõlbulikkust" kahjustades võimuringkondades ebapopulaarsed tõed ausalt välja öelda ja ajastu haiguseks olevat ideoloogilist hullumeelsust avalikult hukka mõista.

Seetõttu väärib Mägi meie lugupidamist, Raud aga põlgust. Kui neist esimese sõnadest ja tegudest kajastub siiras armastus isamaa ning Eesti rahva ja kultuuri vastu, siis neist teine on ajaloost hästi tuntud eemaletõukava tüpaaži kehastus – eneseimetlejast konformist, ajavaimu käpiknukk.

Rein Raud "kaitseb" Tõnis Mägi: inimest ei saa ebameeldivate poliitiliste vaadete eest maha kanda

Tõnis Mägi: tahaksin, et meie lastele jääks Eesti, mis on elamisväärne