Mihhail Kõlvart. Foto: ekraanitõmmis

Mihhail Kõlvart lubab valitsusse saades samasoolistele paaridele antud abiellumisõigust mitte tagasi võtta. Nii palju siis „konservatiivsest" Kõlvartist, kelle puhul poliitiline kalkulatsioon kaalub üles põhimõtted, tõdeb kolumnist Veiko Vihuri oma repliigis.

Keskerakonna vastne esimees Mihhail Kõlvart ei hakkaks valitsusse saades samasoolistele paaridele abiellumisõiguse andmise otsust tagasi pöörama. „Mina arvan, et see ei olnud õige otsus, eriti see, kuidas seda suruti peale. Aga ma saan aru, et ühiskonnas tekitada veel täiendavaid pingeid sellega, et mingit õigust tagasi võtta, mis oli kunagi antud, ei ole õige," ütles Kõlvart ERRile.

Nii palju siis „konservatiivsest" Kõlvartist – poliitiline kalkulatsioon kaalub üles põhimõtted. Mees teab, et lisaks muudele põhjustele ei võta „liberaalne front" teda mängu ja Keskerakonnal puudub väljavaade saada valitsusse, kui ta astub põhimõttekindlalt välja Revolutsiooni ühe kõige printsipiaalsema nõudmise – abieluinstitutsiooni ümberdefineerimise vastu.

Muide, sarnast seisukohta väljendas ka Keskerakonna endine esimees Jüri Ratas. „Mina isiklikult pean õigeks, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. Praegu oleme uues situatsioonis, riigikogu otsusega kehtib Eestis abieluvõrdsus. Keskerakond ei hakka seda tagasi pöörama, arvan, et ükski erakond ei hakka," ütles Ratas möödunud nädalal Eesti Päevalehele antud usutluses.

Sisuliselt tähendab selline positsioon abielu väärastamise ja laiemalt progressiivse agenda põlistamist. Mis väärtus on sõnadel „mina isiklikult pean õigeks" või „mina arvan, et see ei olnud õige otsus", kui ei olda valmis vastustama ja korrigeerima seda, mida õigeks ei peeta? Ja me ei räägi mingist maksupoliitilisest otsusest, vaid ühiskonna alusinstitutsioonist, mis põhiseaduse sõnutsi on rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena riigi kaitse all!

Seda enam lasub konservatiivsetel poliitikutel kohustus seista abielu väärastamise otsuse tühistamise eest ning selgitada ühiskonnale väsimatult, miks abielu ümbermääratlemisega ei saa nõustuda. Õige abielu taastamine peab olema konservatiivse frondi definitiivseks lipukirjaks.